Türkiye'den göçler sonucunda kurulan çift uluslu aileler üzerine bir araştırma: Azerbaycan örneği
A research on binational families, established as a result of migrations from Turkey: The case of Azerbaijan
- Tez No: 765454
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz dünyasında küreselleşmenin hız kazanmasıyla artan dış göçler farklı milletlerden insanların etkileşim içerisinde bulunmasına sebep olmaktadır. Farklı ülkelerden insanların evlenerek çift uluslu aileler kurması bu etkileşimin önemli bir sonucudur. Bu çalışma, Azerbaycan örneğiyle Türkiye'den gerçekleşen gönüllü dış göçlerin sebepleriyle birlikte bu göçler sonucunda kurulan çift uluslu ailelerin genel yapısını anlamaya çalışmak ve göçler ile çift uluslu aileler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiş nitel bir çalışmadır. Araştırma kapsamında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Kartopu örneklem tekniğiyle ulaşılan, eşlerden birinin Türkiye Cumhuriyeti diğerinin Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı olduğu, resmi olarak evli olan çiftler ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler ile toplanan veriler değerlendirilerek Azerbaycan'a göçler sonucunda kurulan çift uluslu ailelerin yapılarına ilişkin sosyolojik analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalization in today's world, increasing foreign migrations cause people from different nationalities to interact. The fact that people from different countries marry and establish binational families is a significant result of this interaction. This study is a qualitative study conducted with the example of Azerbaijan to try to understand the general structure of binational families established as a result of voluntary emigration from Turkey and to evaluate the relationship between migrations and binational families. Within the scope of the research, the field research was carried out in Baku, the capital of Azerbaijan. Interviews were conducted with officially married couples, reached by snowball sampling technique, where one of the spouses is a citizen of the Republic of Turkey and the other is a citizen of the Republic of Azerbaijan. By evaluating the data collected through interviews, sociological analyzes were made on the structures of binational families established as a result of immigration to Azerbaijan.