Bölgesel ekonomide dışsallıklar ve uluslararasılaşma kararı: Antalya ilinde medikal turizm üzerine bir araştırma
Externalities in the regional economy and the decision on internationalization: A research on medical tourism in Antalya province
  1. Tez No: 765488
  2. Yazar: HASAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA SENA TÜRKO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın amacı, medikal turizm faaliyetinde bulunan sağlık kuruluşlarının uluslararasılaşma kararını etkileyen faktörleri ve sağlık kuruluşlarının bulundukları bölgede faydalandıkları dışsallıkları araştırmaktır. Araştırmada bu amaçla, turizm sektörünün en gelişmiş destinasyonlarından biri olan Antalya'da bir saha araştırması yürütülmüştür. Medikal turizm faaliyetinde bulunan 154 sağlık kuruluşuna anket uygulanmıştır. Araştırmada açımlayıcı faktör analizi, sıralı lojistik regresyon analizi ve bağımlı iki örnek t testi uygulanmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda toplam varyansa katkısı %73,569 olan sekiz faktör tespit edilmiştir. Bu faktörler sırasıyla; sorunlar (%16,038), turizm dışsallıkları (%13,121), kuruluşun medikal turizm faaliyeti ile sağladığı faydalar (%10,886), uluslararasılaşma kararında çekici faktörler (%9,473), büyüklük ve tecrübe (%6,456), uluslararasılaşma kararında itici faktörler (%6,378), turizm sektörünün yarattığı fırsatlar (%5,731) ve sağlık dışsallıkları (%5,497) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the factors affecting the internationalization decision of health institutions engaged in medical tourism activities and the externalities that health institutions benefit from in their region. For this purpose, a field study was conducted in Antalya, one of the most developed destinations of the tourism sector. A questionnaire was applied to 154 health institutions engaged in medical tourism activities. Exploratory factor analysis, ordinal logistic regression analysis and dependent twosample t-test were used in the study. As a result of the exploratory factor analysis, eight factors were identified that contributed 73,569% to the total variance. These factors are respectively; problems (16.038%), tourism externalities (13.121), benefits of the organization with its medical tourism activity (10,886%), attractive factors in the internationalization decision (9.473%), size and experience (6.456%), the driving factors in the internationalization decision (6,378%), opportunities created by the tourism sector (5,731%) and health externalities (5,497%).