Dijital dünyada eşik bekçiliği: Spor gazetecilerinin twitter'da bireysel ve örgütsel eşik bekçiliği rolleri
Gatekeeping in the digital world: The individual and organizational gatekeeping roles of sports journalists on twitter
- Tez No: 765487
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki spor gazetecilerinin Twitter'da bireysel ve örgütsel eşik bekçiliği rollerinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Spor gazetecilerinin Twitter'da değişen eşik bekçiliği rollerini daha iyi kavrayabilmek ve açıklayabilmek için içerik analizi ve görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. İlk olarak içerik analizi yardımıyla Twitter'da takipçi sayısı ve çalıştıkları kurumların faaliyet alanlarına göre belirlenen 35 spor gazetecisinin Twitter hesabı, Türkiye'de futbol yaz transfer döneminin son 15 günü incelenmiştir. Mevcut literatür ve çalışmanın amacına uygun olarak iki bölümden ve 24 ana kategoriden oluşan bir kodlama cetveli hazırlanmıştır. İçerik analiziyle elde edilen bulguları desteklemek amacıyla Twitter kullanan 23 spor gazetecisiyle yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Yine mevcut literatür ve kodlama cetvelindeki sorularla paralel olarak 17 sorudan oluşan bir form hazırlanmıştır. Elde edilen veriler karşılaştırıldığında, spor gazetecilerinin geleneksel bireysel ve örgütsel eşik bekçiliği rollerinin Twitter'da zayıfladığı, spor gazetecilerinin Twitter'da eşik bekçiliği rollerini çeşitli bireyler veya kurumlarla (taraftar/takipçi, fenomenler, sporcular, spor kulüpleri vs.) paylaştığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, spor gazetecileri Twitter'ın retweet, mention ve hashtag gibi özelliklerini sık bir şekilde kullandığı, diğer kullanıcıların düzenlememiş mesajlarını bu işlevler yardımıyla paylaştığı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda ayrıca spor gazetecilerinin eşik bekçiliği rollerinin yanında takipçi sayısı ortalama 132 bin olarak hesaplanmış ve spor gazetecilerinin aynı zamanda birer gündem belirleyicisi olarak ön plana çıktığı belirlenmiştir. Bu çalışma, spor gazetecilerinin geleneksel eşik bekçiliği rollerinin Twitter'da zayıfladığını, haber eleme ve seçme sürecinde gazetecilerin ve kurumların tek başına etkisini yitirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study was to analyze individual and organizational gatekeeper roles performed by Turkish sports journalists on Twitter. A mixed-pattern research method was employed to comprehend and clarify the changing gatekeeper roles of sports journalists in detail on Twitter. Initially, the Twitter accounts of the 35 sports journalists, intensively followed by Twitter users and the fields of activity of the institutions the journalists work for, were studied by content analysis, one of the quantitative research techniques, while accounting for the last 15 days of the football summer transfer period in Turkey. A coding scale with 24 main categories divided into two domains was developed based on the available literature and the current study objectives. In an effort to support the findings acquired by the content analysis, a further study was conducted with 23 Twitter-user sports journalists using the semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods. A form comprising 17-question was also developed in line with the existing literature and the questions generated in the coding scale. The acquired data revealed that traditional individual and organizational gatekeeper roles of sports journalists have diminished on Twitter, and they even had to share their functions with various individuals or institutions (fans/followers, phenomena, athletes, sports clubs, etc.). However, sports journalists appeared to benefit from Twitter features such as retweeting, mentioning, and hashtags more frequently, thereby disseminating the unedited (unredacted) user tweets through these functions. In addition to the gatekeeper roles of sports journalists, this study further calculated the average number of followers as 132 thousand and clarified that sports journalists came into prominence as agenda-setters. In conclusion, the study findings indicated that the traditional gatekeeper functions of sports journalists have weakened on Twitter and that journalists and institutions alone have lost their influence in the news screening and selection process.