Design and construction of composite systems according to eurocode 4
Eurocode 4'e göre kompozit sistemlerin tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 76552
  2. Yazar: İDİL YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
EUROCODE 4'E GORE KOMPOZIT SİSTEMLERİN TASARIMI VE UYGULANMASI ÖZET Bu tezin amacı, beton-çelik kompozit sistemlerin tasannu üzerine detaylı bir inceleme sunmak ve yeni Avrupa kodlarından Eurocode 4 'deki ana prensiplere göre bir bina üzerinde uygulamalarını göstermektir. Bu çalışmada kompozit olarak adlandırılan sistemler, çelik kiriş veya kafesle birlikte kompozit olarak çalışan betonarme döşeme ve gömme, yan gömme, betonla doldurulmuş çelik profillerden oluşan kolonlardır. Çeşitli kompozit sistemler ve uygulamalan üzerine geniş bir literatür araştırması yapılmış ve Eurocode 1, 3 ve 4'teki yeni kabuller, tanımlar ile önerilen tasarım yöntemleri gösterilmiştir. Değişik tipteki kompozit yapı elemanlan kullanım yerleri, avantajlan ve hesap yöntemleri ile detaylı olarak tanıtılmıştır. İlgili bölümlerde anlatılan bu avantajlar yedi katlı bir bina üzerinde tasarım yapılarak da gösterilmiş ve özetlenmiştir. Dinamik yük altında da incelenen bu yedi katlı binanın analizinde SAP90 Yapı Analizi Programı kullanılmış ve yapı elemanlan kompozit olarak boyutlandınlmıştır.
Özet (Çeviri)
IV DESIGN AND CONSTRUCTION OF COMPOSITE SYSTEMS ACCORDING TO EUROCODE 4 ABSTRACT The objective of this thesis was to carry out an in depth survey on the development of the composite systems and its applications using the new European Code 4. The design methods were also demonstrated by a case study of seven storey building. In this study the term composite was referred to a type of construction where the steel and the concrete interacts compositely. A literature survey was carried out on various composite systems and the proposed design methods by Eurocode 4 was explained briefly. The different types of composite elements were studied and the advantages were described. SAP90 Structural Analysis Programme was used in the analysis of a seven storey building and the members of this building were designed as composite elements in which also the advantages and the economy of the modern composite construction, were demonstrated