L7 sınıfı mikro elektrikli araç tasarımı ve yanal taşıt dinamiği optimizasyonu
L7 class micro electric vehicle design and lateral vehicledynamics optimization
  1. Tez No: 765581
  2. Yazar: SÜMEYRA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çağımızın problemlerinden bir olan trafik ve park sorunu gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Bununla birlikte artan yakıt sarfiyatı, çevre ve hava kirliliğinide de büyük ölçüde artışa sebep olmuştur ve bu artış her geçen gün devam etmektedir. Günümüzde pandemi süreciyle birlikte paket sipariş ve kurye yoğunluğu oldukça artmış bulunmaktadır. Genellikle bu tür paket servisler motosiklet ile sağlanmaktadır fakat kuryelerin yoğunluk sebebiyle trafikte yaşadığı problemler, yakıt sarfiyatı ve kötü hava şartları da göz önünde bulundurulduğunda bu konseptteki araçlara olan ilgi oldukça artmıştır. Dolayısıyla paket servis iletimi sağlan birçok firma küçük ölçülerde elektrikli araç arayışına girmiştir. Özellikle ülkemizde otomotiv Ar-Ge merkezlerine gelen talepler bu durumu doğrular niteliktedir. Durum böyle olunca otomotiv piyasasındaki birçok firma L6 ve L7 sınıfı elektrikli mikro-araç tasarımları gerçekleştirmeye başlamıştır. Fakat bu tür araçlarda dar iz genişliği ve yüksek ağırlık merkezlerinden dolayı devrilme eğilimlerini oldukça yüksektir. Ağırlık merkezlerinin yüksek olması yalpa merkezleri arasındaki moment kolunu arttrıdığından devrilme eğilimlerini arttrımaktadır. Bu çalışma da; aynı sınıfta (L7) yer alan diğer araçlardan çok daha küçük ölçülere sahip bir elektrikli aracın, süspansiyon sistemlerinin optimum tasarımı ve araç ağırlık merkezinin optimizasyonu ile trafikte güvenli ve konforlu bir şekilde seyir edebileceği ve özellikle optimum viraj alma kabiliyetine sahip bir tasarım elde edilmiştir. Çalışma esnasında sistem ve araç modellemesi için Adams/Car, optimizasyon için Adams/Insight yazılımları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traffic and parking problem, which is one of the problems of our age, continues to increase day by day. However, increasing fuel consumption has also caused a great increase in environmental and air pollution, and this increase continues day by day. Today, with the pandemic process, the density of package orders and courier has increased considerably. Usually, such package services are provided by motorcycle, but considering the problems experienced by the couriers in traffic due to the density, fuel consumption and bad weather conditions, the interest in vehicles in this concept has increased considerably. Therefore, many companies that provide package service delivery have started to search for electric vehicles in small sizes. In particular, the demands received from automotive R&D centers in our country confirm this situation. As this is the case, many companies in the automotive market have started to design L6 and L7 class electric micro-vehicles. However, such vehicles tend to roll over due to their narrow track width and high center of gravity. Since the high centers of gravity increase the moment arm between the roll centers, it increases the tendency to overturn. In this study; With the optimum design of suspension systems and optimization of the vehicle center of gravity, an electric vehicle with much smaller dimensions than other vehicles in the same class (L7) can navigate safely and comfortably in traffic and especially a design with optimum cornering ability has been achieved. During the study, Adams/Car software was used for system and vehicle modeling and Adams/Insight software was used for optimization.