Kripto para kullanma niyetini belirleyen faktörler
Factors influencing the intention to use cryptocurrency
  1. Tez No: 765580
  2. Yazar: BUĞRAHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İcat edildiği günden günümüze kadar değişim aracı olarak kullanılan para, zaman içerisinde teknolojinin de etkisiyle fiziksel olarak var olmayan sanal ortamlarda üretilip, kullanılabilen varlıklar haline gelmiştir. Kripto para kavramı 2008 yılında Bitcoin ile ortaya çıkmıştır. Bitcoin'in ortaya çıkmasıyla farklı kripto paralar oluşturulmuştur. Bitcoin günümüzde en çok talep gören kripto para olma özelliğini çıktığı tarihten bugüne taşımaktadır. Kripto paralar dağıtık ağ sistemi kullanmaktadır; otoritelerin kontrolünde olan itibari paralardan farklı özelliklere sahiptir. Kripto paralar elektronik ortamda transfer işlemlerinin yapılabilmesi, herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duymaması, şifreli transfer işlemi sağlaması sebebi ile ilgi uyandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Money, which has been used as a medium of exchange since the day it was invented, has become assets that can be produced and used in virtual environments that do not exist physically with the influence of technology over time. The concept of crypto money emerged in 2008 with Bitcoin. With the emergence of Bitcoin, different cryptocurrencies were created. Bitcoin carries the feature of being the most demanded crypto money today since its release. Cryptocurrencies use a distributed network system; It has different characteristics from the fiat currencies that are under the control of the authorities. Cryptocurrencies aroused interest as they can be transferred electronically, do not require any intermediary institutions, and provide encrypted transfers.