Psikiyatri kliniği ve yoğun bakım servisinde çalışan sağlık profesyonellerinin; merhamet yorgunluğu, tükenmişlik ve örgütsel bağlılık ilişkisinin incelenmesi
Health professionals working in psychiatric clinic and intensive care service; investigation of the relationship of mercy faciliation, burnout and organizational commitment
- Tez No: 765637
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sağlık çalışanları hastalarına karşı empati ve merhamet duymaktadırlar. Bu durum sağlık profesyonellerini sosyal, ruhsal ve fiziksel anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yönde yapılan araştırmalar Merhamet Yorgunluğu kavramını ortaya çıkarmıştır. Merhamet yorgunluğu kavramı fiziksel ve duygusal tükenmişliği ifade etmektedir. Tükenmişliğin boyutları ise kişinin işe yabancılaşmasında ve örgütsel bağlılığın sağlanmasında kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada Psikiyatri ağırlıklı hizmet veren NPİstanbul Beyin Hastanesi'nde çalışanların merhamet yorgunluğu, tükenmişlik boyutları ve örgütsel bağlılık düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla Psikiyatri Kliniği ve Yoğun Bakım Servisinde doktor, psikolog, hemşire ve hasta bakıcı olarak hizmet veren çalışanlar üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniğiyle hastanede çalışan 100 sağlık personeline anket uygulanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra parametrik veriler için Student T testi ve tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. İlişkilerin saptanması için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda merhamet yorgunluğu, tükenmişlik ve örgütsel bağlılığın sosyo demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği, aynı amanda sağlık profesyonellerinde görülen merhamet yorgunluğunun, tükenmişlik ve örgütsel bağlığı olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthcare professionals have empathy and compassion for their patients. This situation can negatively affect health professionals socially, mentally and physically. Research in this direction has revealed the concept of Compassion Fatigue. Compassion fatigue refers to physical and emotional exhaustion. The dimensions of burnout, on the other hand, have a critical importance in the alienation of the person from work and in ensuring organizational commitment. In this study, a research was conducted on the employees working as doctors, psychologists, nurses and caregivers in the Psychiatry Clinic and Intensive Care Service in order to evaluate the compassion fatigue, burnout dimensions and organizational commitment levels of the employees in NPİstanbul Brain Hospital, which provides services mainly in psychiatry. As a data collection method, a questionnaire was applied to 100 health personnel working in the hospital using the questionnaire technique. Student's T test and one-way Analysis of Variance were used for parametric data as well as descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency) while evaluating study data. Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationships. The data of the study were collected using Personal Information Form, Compassion Fatigue Short Scale, Maslach Burnout Inventory and Organizational Commitment Scale. As a result of the research, it was concluded that compassion fatigue, burnout and organizational commitment differ according to socio-demographic characteristics, and compassion fatigue, which is seen in health professionals, negatively affects burnout and organizational commitment.