Okulöncesi eğitim yapılarında deneyim mekânlarının mimari açıdan incelenmesi
An architectural examination of experience places in preschool educational buildings
- Tez No: 765652
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Okulöncesi eğitim programı, çocuğun gelişim süreçlerini en hızlı yaşadığı dönemde bakımı, sosyalleşmesi ve eğitimini hedef alarak, hayata hazırlık ve birey olma yolundaki sürece eşlik eden kurumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz yaşantısında okulöncesi eğitime katılım oranları da dikkate alındığında, bu yapılar çocukların en fazla zaman geçirdiği mekânlardan biri haline gelmiştir. Birey ve bireysel öğrenme sürecini önemseyerek eğitim verilen bu alanlarda, her çocuk kendi keşfetme ve deneyimleme sürecini yaşayarak öğrenmekte ve bu şekilde çevresi ile ilişki kurarak kendi yaşam deneyimini oluşturmaktadır. Günümüzde eğitimde oldukça önemli bulunan bir yaklaşım olan yaşayarak öğrenme sürecinin gerçekleştiği bu yapılarda bulunan mekânların farklı mekân deneyimlerine olanak sağlayarak, gelişim ve eğitim süreçlerine katkıda bulunuyor olması da ayrıca önemsenmektedir. Bu çalışma kapsamında, okulöncesi eğitim yapılarında bulunan deneyim mekânları ülkemiz ve dünya örnekleri ile incelenmiş olup, mimarlık disiplini kapsamında çocukların keşfetme ve deneyimleme süreçlerinin mekânsal karşılıkları aranmış ve deneyim mekânlarının okulöncesi eğitimdeki önemine dikkat çekilmiştir. Seçilen okulöncesi eğitim yapılarında gerçekleştirilen incelemeler sonucunda, okulöncesi eğitim sürecinde mekân deneyiminin ve mekânın öğrenme süreçlerine olabilecek katkıları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Preschool education program emerges as an institution that accompanies the process of preparing for life and becoming an individual by targeting the care, socialization and education of the child in the period when the child's development processes are at their fastest. Considering the participation rates in preschool education in today's life, these buildings have become one of the places where children spend the most time. In these areas, where education is given by giving importance to the individual and the individual learning process, each child learns by experiencing their own discovery and experience process, and in this way, creates their own life experience by establishing a relationship with their environment. It is also important that the spaces in these buildings, where the learning by experience process, which is a very important approach in education today, enable different space experiences and contribute to the development and education processes. Within the scope of this study, the experience spaces in preschool education buildings were examined with examples from our country and the world, and the spatial equivalents of children's discovery and experience processes within the scope of architecture were sought and attention was drawn to the importance of experience spaces in preschool education. As a result of the examinations carried out in the selected preschool education structures, the possible contributions of space experience and space to the learning processes in the preschool education process were conveyed.