Lomber dejeneratif disk, spinopelvik parametreler, modic değişiklik, paraspinal kas kitlesi, yağ infiltrasyonu ve akut faz reaktanları arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relationship between lumbar degenerative disc, spinopelvic parameters, modic change, paraspinal muscle, fat infiltration and acut phase reactants
- Tez No: 765653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KÜLTÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Lomber dejeneratif disk tanılı hastalarda, disk dejenerasyonu, paraspinal kas değişimleri, spinopelvik parametreler, modic değişiklikler, ağrı düzeyleri ve enflamasyon parametreleri arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu retrospektif çalışmaya, bel ağrısı şikayeti ile kliniğimize başvurarak lomber dejeneratif disk hastalığı tanısı konulmuş, hastane kayıtlarımızda lomber magnetik rezonans görüntüleme ve lomber direk grafisi ile yakın zamanlı tam kan parametleri, sedim, crp, albumin değerlerine bakılmış olan, 30-65 yaş arasındaki kişiler dahil edildi. Katılımcıların demografik özellikleri kayıtlardan öğrenildi. Hastanemiz arşivinde kayıtlı MRG sonuçlarından, dejeneratif disk skorlaması olan Pfirrman skoru, Goutallier yağlı dejenerasyon evresi, Sagital spinopelvik parametreler (lomber lordoz açısı, pelvik insidans açısı, sakral slope açısı, pelvik tilt açısı), paraspinal kas kitlesi hacim ölçümü uygulandı. Ayrıca hasta başvurusu sırasında uygulanmış olan VAS (visual analog skala) sonuçları kaydedildi. Sonuçlar IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: L4/5 disk Pfirrman skor derecelendirmesi ile L4 seviyesi toplam paravertebral kas ölçümü karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı bir farklılık saptandı (p˂0,05). L4/5 disk Pfirrmann skor derecelendirmesi ile yaş, VAS ve yağlı dejenerasyon evresi arasında anlamlı korelasyon saptandı (p˂0,05). L5/S1 disk Pfirrmann skor derecelendirmesi ile VAS arasında anlamlı korelasyon saptandı (p˂0,05).
Özet (Çeviri)
Fazilet Ayan, Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Medical Speciality Thesis, Kırıkkale, 2022. Purpose: We aimed to investigate the relationships between disc degeneration, paraspinal muscle changes, spinopelvic parameters and Modic changes, pain levels, and inflammation parameters in patients with lumbar degenerative disc diagnosis. Materials and Methods: In this retrospective study, patients aged between 30-65 years who applied to our clinic with the complaint of low back pain and were diagnosed with lumbar degenerative disc disease, blood parameters, sedim, CRP, and albumin values were checked recently with lumbar magnetic resonance imaging and direct lumbar X-ray in our hospital records, were included. Demographic characteristics of the participants were learned from the records. From the MRG results recorded in the archives of our hospital, Pfirrman score with degenerative disc scoring, Goutallier fatty degeneration stage, Sagittal spinopelvic parameters (lumbar lordosis angle, pelvic incidence angle, sacral slope angle, pelvic tilt angle), paraspinal muscle volume measurement were applied. In addition, the VAS (visual analog scale) results applied at the time of patient admission were recorded. The results were analyzed using the IBM SPSS Statistics 22 program. Results: A significant difference was found between the L4/5 disc Pfirrman score and the L4 level total paravertebral muscle measurement (p˂0.05). A significant correlation was found between L4/5 disc Pfirrman score, age, VAS, and fatty degeneration stage (p˂0.05). A significant correlation was found between L5/S1 disc Pfirrman score and VAS (p˂0.05).