Morphodynamics of gravel beaches and their response to nourishment
Çakıl kumsalların morfodinamiği ve beslemeye tepkisi
- Tez No: 765658
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN EMRE OTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik Mühendisliği ve İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kumsal beslemesinin uzun vade için morfoloji modellemesi, kumsalın doğasının daha iyi anlaşılmasını sağlar. Bu tezde, Kalemyel Koyu'ndaki çakıl bir kumsalın Mart 2020 ve Mart 2021'de iki besleme sonrası morfodinamiği modellenmiştir. Her yılın modeli, beslemeden sonraki bir yıl için dört enkesit ve bunların profil gelişimi için çalıştırılmıştır. Profil gelişimi için en önemli etken olan dalga iklimini modellemek için SWAN kullanılmıştır. Profil gelişimleri üzerinde en yüksek etkiye sahip olan 8 dalga koşulu seçilmiş ve morfoloji modelinde girdi olarak kullanılmıştır. Kıyıya dik sediman taşınımından kaynaklanan morfolojik değişiklikler XBeach-G ile simüle edilmiştir. Kıyıya yanal sediman taşınımı difüzyon denklemi ile modellenmiştir. Yanal taşınım modelinden elde edilen sonuçlar, enkesitlerin XBeach-G çıktıları üzerine bindirilmiştir. Mart 2020'deki beslemeden sonrası için olan XBeach-G sonuçlarındaki profillerin saha ölçümlerine kıyasla daha az gelişmiş olduğu görülmüştür. Bu durum, 2020 yazında Kalemyel Koyu'nda beklenmedik bir fırtınanın meydana geldiğinin göstergesi olabilir. Mart 2021'deki besleme için XBeach-G sonuçları, Boğaziçi Üniversitesi Kıyı Mühendisliği Laboratuvarı'nın uzun vade tahminleri ile uyumludur. Bununla birlikte, her iki yılın simülasyonları için, özellikle sahilin batı tarafında yanal sediman taşınımı olduğundan fazla tahmin edilmiştir. Kumsal boyunca düzensiz kumsal beslemesi, yanal taşınım sonuçlarını etkilemiştir. Yine de, kıyıya dik taşınımı, kıyıya yanal taşınıma baskındır. Kumsal genişliğinin ortalama 5,90 m arttığı ikinci beslemeden sonra kıyıya dik taşınımdan kaynaklanan ortalama kumsal genişliği kaybı 3,65 m iken, bu miktar yanal taşınım için 1,64 m'dir. Tasarım, kumsalın ortasındaki besleme malzemesinin kalınlığı kenarlardan daha yüksek olacak şekilde yapılabilir, çünkü malzeme zamanla sahanın uçlarına doğru hareket eder.
Özet (Çeviri)
Modeling the long term beach morphology after nourishment provides a better understanding of the nature of the beach. In this thesis, the morphodynamics of a gravel beach at Kalemyel Bay after two nourishments in March 2020 and March 2021 are modeled. The model of each year focuses on four cross-sections and their profile evolution in one year after the nourishment. SWAN software is used to model the wave climate which has the most important factor for the profile evolution. 8 wave conditions that have the highest impact on the profile evolutions have been selected and used in the morphology model. The morphologic changes due to cross-shore sediment transport are simulated in XBeach-G. Longshore sediment transport is modeled with the diffusion equation. The results obtained from the longshore model are superposed on the XBeach-G outputs of the cross-sections. The results of the XBeach-G of the profiles after the nourishment in March 2020 remain less evolved compared to the site measurements. This may imply that an unconsidered storm occurred in Summer 2020 at Kalemyel Bay. The results of the XBeach-G for the nourishment in March 2021 are in line with the long-term estimations of the Boğaziçi University Coastal Engineering Laboratory. However, for simulations of both years, longshore transport is overestimated especially on the west side of the beach. The irregular beach fill along the shore affects the longshore transport results. Still, there is a dominance of the cross-shore transport over the longshore transport. The average beach width loss due to cross-shore transport after second nourishment, where the average width gain was 5.90 m, is 3.65 m, while for longshore transport this amount is 1.64 m. It is deduced that the nourishment can be designed such that the fill is thicker in the middle of the beach than the sides since the material will move to the ends of the domain in time.