Morfodinamik süreçlere dayanarak 1/50.000 ölçekli İstanbul ili ve yakın çevresinin jeomorfoloji haritası (İstanbul boğazı paftası) ve açıklaması
According to morphodynamic processes the İstanbul and surroudings geomorphological map with the scale 1/50.000 (that stait of İstanbul sheet) and the explanation
  1. Tez No: 135293
  2. Yazar: DEMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. AHMET ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
oz Istanbul Boğazı gerek Akdeniz - Karadeniz bağlantısı üzerindeki önemli su yollarından birini oluşturması açısından ve gerekse İstanbul şehrinin bu alanda yer alması açısından yer bilimleri çalışmalarında önemli yer tutar. Çalışma alanımız hem Çatalca yarımadasına hem de Kocaeli Yarımadasında yayılım alanına sahiptir. Kabaca bir dikdörtgeni andırır. Deniz seviyesinden ortalama 100-150 m yüksekliktedir. Belirli zirveleri monodnaklar oluşturur. Ana morfolojik birim platodur. Bu alan nemli iklim bölgesine dahildir ve dolaysıyla flüvyal topografyaya ait pek çok şekil barındırır. Kısaca, bölgenin farklı aşınım dönemlerine karşılık gelen aşınım yüzeylerinin geniş yer tuttuğu zengin bir fluvyal topografya olduğu söylenebilir. ABSTRACT The Strait of İstanbul has a great importance as it both constitute one of the important water linkage between the Mediterranean and Black Sea and Istanbul city is located in this area. This condition aroused scientists interest. Our study area having a shape of rectangle extends in both Çatalca and Kocaeli peninsulas. The area has an average altitude of about 100-150 meters as to the sea level. Monadnocks form the conspicious summits. Plateaux are dominant features. The area that so many fluvial topographic features are found in is characterized with humid climate. In sum, it can be said that the area is predominantly a fluvial topographical region in which erosional surfaces of different erosional cycle are widespread. düzeltilmiş
Özet (Çeviri)