Kevaşi (680/1281) tefsirinde kıraat olgusu
The case of recitation in the tafsir of Kevaşi (680/1281)
- Tez No: 765691
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT OKUMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
daha sonra doldurulacaktırKıraatler, Kur'an-ı Kerim'in tefsirinde önemli bir konumda olunca, bilginler ona önem vermiştir. Hicri yedinci yüzyılda yaşamış önemli bilginler arasında yer alan İmam el-Kevāşî de bunlar arasındadır. Öyle ki, el-Kevāşî, tefsire etkisi olsun ya da olmasın, Kur'an-ı Kerim'in herhangi bir sözünde gelen bütün kıraatlere çok açık bir biçimde önem vermiştir. Bu da, onun bu bilim dalındaki geniş bilgisini ve bu alandaki uzmanlığını gösteriyor. Bu araştırmanın doğası, onun, giriş, üç bölüm ve sonuç olmak üzere, bölümlenmesini gerekli kılmıştır. Birinci bölüm, İmam el-Kevāşî'nin tanıtılmasına, hayatına ve eserlerine ayrılmıştır. Bu bölümde, tefsirle ilgili eserlerinin bilimsel değeri ve kendisinden sonra gelen bilginlere etkisi açıklanmıştır. el-Kevāşî'nin yol ve yöntemin anlaşılması amacıyla tefsirinde kullandığı genel yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde, kıraat ilmine giriş konusu ve İmam el-Kevāşî'nin Kur'an ilimlerinin bazı bölümleri ile Kur'an kıraatleri konusundaki görüşleri sunulmakla birlikte Mushaf resmi ele alınmıştır. Araştırmanın bel kemiği olan üçüncü ve son bölümde, el-Kevāşî'nin kıraatlere yönelik yaklaşımı ve tefsirinde onları delilleriyle açıklamasındaki yöntemi çalışılmıştır. Ayrıca, onun tefsirindeki vakf ve ibtida bilim dallarının hükümleri de açıklanmıştır. Çünkü o, bu bilim dalında da büyük bir üne kavuşmuş olup, tefsirinde bu bilim dalından çokça nakiller yapmıştır. O, kıraatlere kuşku duyan kişilere karşı kıraatleri savunmuş ve şüphelere karşı cevaplar vermiştir. Onun bu konudaki savunma ve karşı cevapları, bu bilim dalındaki uzman diğer bilim insanlarının görüşleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the readings are in this position in the interpretation of the Noble Qur'an, scholars, including Imam AL-KAWASHI, paid attention to them with a clear and clear interest, to the extent that he mentions all the readings contained in any word, whether they have an impact on the interpretation or not, and this indicates his extensive knowledge in this knowledge and its specialization. Imam AL-KAWASHI is considered one of the scholars of the seventh century AH. The topic necessitated dividing it into an introduction, three chapters and a conclusion. For the first chapter, it was devoted to introducing Imam AL-KAWASHI, his life and his writings. She explained the scientific value of his exegetical works and their impact on those who came after him. The general methodology that he used in his interpretation showed its great importance in explaining the understanding of his method and method. Also the second chapter dealt with the study of an introduction to the science of readings and the drawing of the Qur'an, with a presentation of the views of Imam AL-KAWASHI in some chapters of the sciences of the Qur'an and Qur'anic readings. And for the third and final chapter, which is the core of the subject, I began by studying AL-KAWASHI's general methodology in dealing with the readings and directing them in his interpretation. And the rulings of the scientific endowment and the beginning are shown in its interpretation because it was very famous for this science and it was transferred a lot from it in its interpretation. It showed his defence of the readings against those who objected to them and his response to the scientific resemblance and comparing it with the opinions of other scholars who specialize in this art. As for the conclusion, it was devoted to mentioning the most important findings of the research.