Et-Tevcıhu'n-Nahvî lı'l-Kıraatı'l-Kur'ânıyye fıt-Telhıs lı'l-Kevaşî (öl.680) 'Arzen ve tahlîlen
Et-Tevcihu'n-Nahvî li'l-Kiraati'l-Qur'âniyye fit-Telhis li'l-Kevaşî (öl.680) 'Arzen and evaluated
  1. Tez No: 587313
  2. Yazar: ILYAS ABDULLAH TAHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRETTİN BOLELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamız esnasında, tezimizin önemine, seçme sebebine, karşılaştığımız zorluklara ve çalışma metoduna yer verdik. Ayrıca nahiv yönlerinin anlamı, Kıraatlar, Kevaşȋ ve tefsiri çaplı bir şekilde incelenmiştir. İsimlerin irabına nasb ile raf'ın, nasb ile cerrin, ref ile cerrin ve raf, nasb ve cerrin irablarına yer verilmiştir. Ayrıca fiillerdeki irablarda, raf ile nasb, ref ile cezim, nasb cezin ve mebni lilmalüm ile mebni lilmechül üzerinde etraflıca örnekler verilerek inceleme yapılmıştır. Son olarak harf ve edatlar incelenmiş, ( إ ن )'nin hemzesinin esre ve üstün olduğu yerlere, لا 'nin nehi ve nefi olduğu yerler ve غيرر kelimesinin istisnada nasb, cer ve raf edilmesi araştırılmış ve açıklamalara yer verilmiştir. Tezimin sonunda elde edilen sonuç ve önerilere yer verilerek tezimizi hayırlısıyla sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction, a preface, four chapters and a conclusion : At the beginning of the thesis, the researcher mentioned the importance of the study, the reason why he chose the subject, difficulties and study approach, the preface contains three researches, they note the concept of grammar with linguistic meaning and idiomatic, Quranic Readings . The first chapter falls into two sections, The first is about the life of Kawashi and the second is about its interpretation (summarizing the interpretation of the great Qur'an). The second chapter titled with (Grammar routing in Names), this chapter is divided into four sections. The first section addressed grammar concepts between (Al Rafeh and Al Nasib) , The second section between (Al Nasib and Al Jar) , the third section between (Al Rafeh and Al Jar), the last section, grammar concepts between (Al Rafeh, Al Nasib and Al Jar The third chapter titled with (Grammar routing in verbs), it's divided into five sections, the first one contains a statement and clarification of the grammatical concepts between (Al Rafeh and Al Nasib), the second section between (Al Raheh and Al Jazim), the third section between (Al Nasib and Al Jazim), the fourth section (the guidance in three aspects), and in the last section between (Active and passive voice ( . The fourth chapter titled with (Grammar Routing in letters and Articles), and this chapter deals with: 1. (In إن ) between (Al fateh and Al Kadir) . 2. (La) it is either (Nahya or Nafia). 3.(Ghair غيرر ) between (Al Rafeh, Al Nasib and Al Jar). The thesis ended by a conclusion contained the most important results and recommendations which the study had gotten.