Büyük ölçekli ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine ait havalandırma havuzu kapasitesinin kinetik değerlendirme ile artırılması
Increasing the capacity of the ventilation pool of a large scaleadvanced biological wasterwater treatment plant by kinetic evaluation
- Tez No: 765733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE UGURLU KARAAĞAÇ, PROF. DR. HAYRETTİN GÜÇLÜ İNSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, model program (SUMO) desteği ile işletilmekte olan bir İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesis havalandırma havuzu prosesinde değişiklik yapılarak, havalandırma havuz kapasitesinin artırılması hedeflenmiştir. Mevcut sistemde İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi havalandırma havuzu A2/O ve SNDN proseslerinin birlikte çalıştığı bir çalışma prensibine sahiptir. Buradan yola çıkılarak havalandırma havuz kapasitelerinin efektif olarak tam kapasite çalışabilmesi için simülatör üzerinde havalandırma havuzunda yapılacak değişikliklerin çıkış deşarj limitleri içerisinde kalacak şekilde ve hedeflerimiz doğrultusunda olabilirliğine bakılmıştır. Model program üzerinde 1 aylık bir çalışma yapılmış ve yapılan değişiklikler kontrol edilmiştir. Olumlu sonuçlar alınan simülatör sonuçları ardından faal olarak işletilmekte olan tesis sahasında uygulanmasına başlanmıştır. Birbirine seri bağlı olarak çalışan havalandırma havuzlarına atıksu girişi için pencereler açılmış ve penstock yapılarak birbirinden bağımsız havalandırma havuzları oluşturulmuştur. Giriş debisi, bakım vb. gibi sebeblerden dolayı bağımsız çalıştırılabilecek hale gitirilmiştir. Model programda tasarlandığı gibi difüzör yerleşimi yapılmış, buna bağlı olarak eski proses hava hatlarının çaplarında değişiklik yapılarak, dizayn edildiği gibi montajı sağlanmıştır. Atıksu yönünün değişmesi gereken yerlerde mikser demontaj ve montajları sağlanmıştır. Havalandırma havuzunda sadece simültane nitrifikasyon denitrifikasyon prosesi ile işletilecek şekilde ekipman ayarlamalarının tümü yapılarak sisteme atıksu alınmıştır. Yapılan bu çalışmanın ardından 3 ay boyunca günlük analiz sonuçlarının ortalamaları model programla kıyaslanarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to plan future biological facilities in an Advanced Wastewater Treatment Plant system facility that is being enlarged as part of the model program (SUMO). The present Advanced Biological Wastewater Treatment Plant ventilation system uses A2/O and SNDNs in tandem. Based on this, they will be able to design the ventilation installations so they can run at maximum capacity effectively. The model program was studied for one month, and the changes were tracked. The simulator's results were favorable, and it has begun to be applied in the facility area that is currently operational. Install room ventilation systems in sequence from the spring and penstock for wastewater to the system's ventilation systems. For these reasons, input flow, maintenance, etc., have been designed to be self-contained. The diffuser pattern established in the model program has been considered, and the old-style design in the airline diameters will be constructed as if it were designed. Wastewater treatment is conceivable, but disassembly is not. All system wastewater utilization patterns were extracted to use the aeration pool's simultaneous nitrification and denitrification process. In this case, the averages established during the previous three months were assessed by comparing them to the model program.