A preliminary work on design and development of sour water gas shift catalysts for synthetic natural gas process
Sentetik doğal gaz prosesleri için ekşi su gazı kaydırma katalizörü tasarımı ve geliştirme üzerine ön hazırlık çalışması
  1. Tez No: 765822
  2. Yazar: HASRETNUR ÖZATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN AKSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın temel amacı aktivite, kararlılık ve seçicilik bakımından yüksek performans gösteren bir model ekşi su-gazı kaydırma katalizörü tasarlamak ve geliştirmek ve ideal, sülfür içermeyen koşullar altında potansiyel kömür gazlaştırıcısının sentetik gaz kompozisyonunu taklit ederek performans izlenimi yürütmektir. Literatüre göre, kuru toz sürüklemeli yatak tipi gazlaştırıcı sentetik doğal gaz üretimi süreçleri için potansiyel gazlaştırıcı görünmektedir ve düşük buhar/karbon monoksit oranı içermektedir, 0.8'in altında. Diğer yandan, klasik ekşi su gazı kaydırma katalizörleri yüksek buhar/karbon monoksit oranında, spesifik olarak 2 veya 3'ün üzerinde, çalışmaktadır. Bu kapsamda, literatürden kuru toz sentetik gaz kompozisyonu için uygun olan potansiyel ekşi su gazı kaydırma katalizörlerinden biri referans olarak seçilmiştir. Model su gazı kaydırma katalizörleri geliştirilmiştir ve bu katalizörler ideal, sülfür içermeyen sentez gazı kompozisyonu altında test edilmiştir. Hazırlanan katalizörler üzerinde reaksiyon koşulları (reaksiyon sıcaklığı ve buhar/karbon monoksit oranı) ve katalizör hazırlama & destek ön iyileştirme yöntemleri (emdirme yöntemi, aktif karbon desteği üzerinde hava ve nitrik asit ön iyileştirmesi) etkileri incelenmiştir. Aktivite ve seçicilik sırasıyla karbon monoksit ve hidrojen gazı dönüşümlerine göre belirlenmiştir. Deneysel sonuçlar, reaksiyon koşullarının katalizör performansı üzerinde çok önemli parametreler olduğunu göstermiştir. Düşük buhar/karbon monoksit oranlarında, yüksek aktivite elde etmek için sıcaklığı artırmak gereklidir. Emdirme destek materyalinin yüzey kimyasına bağlı olduğu için emdirme yöntemi etkisi destekten desteğe değişiklik gösterebilir. Birlikte emdirme yöntemi AC2 destekli katalizörler için uygun olmayabilir. Hem hava hem de nitrik asit iyileştirmeleri aktif karbon desteği üzerinde oksijen taşıyıcı yüzey gruplarını artırarak katalizör performansını artırmaya yardımcıdır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to design and develop a model sour water gas shift catalyst showing high performance in terms of activity, stability & selectivity and conducting performance screening by mimicking the syngas composition of the potential coal gasifier under ideal, sulfur-free conditions. According to the literature, dry powder entrained-bed type gasifier seems potential gasifier for the Synthetic Natural Gas (SNG) production processes, and it contains low steam/CO ratio, below 0.8. On the other hand, classical sour water gas shift (SWGS) catalysts work under high steam/CO ratio, specifically, above 2 or 3. In this context, from literature, one of the potential SWGS catalysts which is suitable for dry-powder syngas composition was chosen as a reference. Activated carbon supported KCoRe as the model SWGS catalysts were developed and these catalysts were tested under ideal, sulfur-free syngas composition. The effect of reaction conditions (i.e., reaction temperature and steam to carbon monoxide ratio) and catalyst preparation & support pre- treatment methods (i.e., impregnation method, air & nitric acid pre-treatment on the Activated Carbon support) were investigated on the prepared catalyst. Activity and selectivity were determined in terms of conversions of CO and H2, respectively. Experimental results showed that reaction conditions are very important parameters on the performance of the catalysts. At low steam/CO ratios, it is necessary to increase the temperature in order to get high activity. The effect of the impregnation method may vary from support to support since impregnation depends on the surface chemistry of the support material. Co-impregnation method may not be suitable for air oxidized AC supported catalysts. Both air and nitric acid treatments are helpful to increase the performance of the catalysts by increasing the oxygen bearing surface groups on the AC support.