The role of corporate governance and financial technology applications in enhancing the financial performance of the commercial banks in Iraq
Irak'taki ticari bankaların finansal performansının artırılmasında kurumsal yönetim ve finansal teknoloji uygulamalarının rolü
  1. Tez No: 765821
  2. Yazar: HALMAT MOHAMMED MAWLOOD MANTKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kurumsal yönetişim, bankaların yükümlülükleri yerine getirmek için yönetim bütünlüğünü doğrulamak ve taahhütleri ve bankaların hedeflerine yasal ve ekonomik olarak ulaşmasını sağlamak için bankaların uygun şekilde işleyişini geliştirmek için önemli ve gerekli bir uygulamadır. Kontrol araçlarına ek olarak, çabaların kaliteyi artırmasını ve performansı geliştirmesini sağlar ve tüm tarafların çıkarlarını korumaya yol açar. Finansal teknoloji uygulamaları bankacılık hizmetleri için de önemlidir; Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, Irak'taki ticari bankaların finansal performansının artırılmasında kurumsal yönetim ve finansal teknoloji uygulamalarının rolünü araştırmaktır. Irak ticari bankalarında çalışan yöneticilerden ampirik veri elde etmek için anket anketi kullanılmıştır. Veri analizi SPSS ve AMOS 23 kullanılarak gerçekleştirildi. Sonuçlar, kurumsal yönetişimin uygulanmasının finansal teknoloji uygulamalarıyla olumlu ilişkili olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca finansal teknoloji uygulamalarının finansal performans iyileştirmesini önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Buna ek olarak, kurumsal yönetişimin Irak'taki ticari bankaların finansal performansı üzerinde doğrudan bir etkisi vardı. Ayrıca, sonuçlar Irak ticari bankalarındaki finansal teknoloji uygulamalarının kurumsal yönetişimin finansal performans üzerindeki etkisine kısmen aracılık ettiğini göstermiştir. Bu önemli değişkenleri birleştiren ve bankacılık sektöründe inceleyen çalışma eksikliği olduğu için çalışma literatüre katkıda bulunmaktadır. Sonuçlar, Banka yöneticilerine Irak ticari bankalarındaki kurumsal yönetim ve finansal teknoloji uygulamaları anlayışlarını geliştirmeleri için benzersiz bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is an important and necessary practice to develop the proper functioning of banks to confirm banks' management integrity to fulfill obligations, and pledges and to ensure that banks achieve their objectives legally and economically. In addition to the means of control, they provide that efforts increase quality and develop performance, leading to preserving all parties' interests. Financial technology applications are also significant for banking services; therefore, the main purpose of this study is to investigate the role of corporate governance and financial technology applications in enhancing the financial performance of commercial banks in Iraq. The survey questionnaire was used for obtaining empirical data from managers working within Iraqi commercial banks. The data analysis was conducted by using SPSS, and Amos 23. The results showed that implementing corporate governance positively related to financial technology applications. The results also demonstrated that financial technology applications significantly influence the improve financial performance improvement, and there was a direct impact of corporate governance on the financial performance of commercial banks in Iraq. Furthermore, results displayed that financial technology applications in Iraqi commercial banks partially mediated the impact of corporate governance on financial performance. The study contributes to literature since there is a lack of studies combining these significant variables and examining them within the banking sector. The results provide unique information to the bank managers to improve their understanding of corporate governance and financial technology applications in Iraqi commercial banks.