Armağan kültürünün dönüşümü: Gaziantep örneği
Transformation of the gift culture: The case of Gaziantep
- Tez No: 765829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YÜCEBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle Marcel Mauss'un Armağan Üzerine Denem isimli çalışmasında ortaya koyduğu armağan kültürü tanımlaması doğrultusunda Gaziantep'te bu kültürün değişimini ortaya koymaktır. Mauss çalışmasında arkaik toplumlardaki armağan kültür üzerine çalışmaktadır. Arkaik toplumlarda armağanlaşmak toplumsal ilişkilerin devamlılığını sağlamaktadır. Gaziatnep'te de ilkel dönemlerden 20.yüzyılın sonlarına kadar armağan kültürü toplumsal ilişkilerin devamlılığında önemli rol oynamaktadır. 21.yüzyılın başlarına gelindiğinde ise armağan kültüründe değişimler görülmeye başlanmaktadır. Bu araştırma 21.yüzyılın başlarında itibaren Gaziantep'te armağan kültürünün nasıl değiştiğine odaklanmaktadır. Bu değişimin bireylerdeki yansımalarını ortaya çıkarmak ve değişimin nasıl, ne etkisiyle, ne için olduğunu belirlemek için Gaziantep yerli halkından kişilerle görüşmeler yapılmaktadır. Görüşme yapılan kişiler yaş olarak 18- 40 arasında seçilmektedir.Sahadan alınan veriler ışığında Gaziantep'te armağan kültürünün değişimi ortaya konmaya çalışılmaktadır. Bu araştırmanın, literatürdeki boşluğu doldurması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the change of Gift Culture in Gaziantep, especially in line with the definition of this culture put forward by Marcel Mauss in his work titled Essay on Gifts. Mauss studies the gifted culture in archaic societies. Gift giving in archaic societies ensures the continuity of social relations. Gift culture plays an important role in the continuity of social relations in Gaziatnep from the primitive times to the end of the 20th century. At the beginning of the 21st century, changes are beginning to be seen in the gift culture. This research focuses on how the gift culture has changed in Gaziantep since the beginning of the 21st century. In order to reveal the reflections of this change in individuals and to determine how, with what effect and for what purpose the change is, interviews are held with people from the local people of Gaziantep. The interviewees are chosen between the ages of 18-40. In the light of the data obtained from the field, the change in the gift culture in Gaziantep is tried to be revealed. This research aims to fill the gap in the literature.