Ortaokul müzik dersi kitaplarındaki Türk Halk Müziği kaynaklı okul şarkılarının modern armoniye dayalı eşliklenmesine yönelik bir model önerisi
A model proposal for accompanying school songs from Turkish Folk Music in secondary school music lesson books based on modern harmony
- Tez No: 765828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ZAHAL, DOÇ. DR. OZAN EROY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma; ortaokul müzik dersi kitaplarındaki Türk Halk Müziği kaynaklı okul şarkılarının Modern Armoni kurallarına göre piyano ile eşliklenmesinde belirlenip izlenilecek olan tekniklerin ve yöntemlerin belirlenmesine dair bilgilere ulaşan bir araştırmadır. Araştırmada yer alan farklı makamlardaki eserler için eşlik modelleri geliştirilmiştir. Bu modeller geliştirilirken ise belgesel tarama yöntemi kullanılarak kitaplar, bilimler araştırmalar incelenmiş, ayrıca dünyaca kabul görmüş ünlü Caz Müzisyenlerinin eserlerindeki akor yapıları ve kurulumları dikkate alınmıştır. Toplanan veriler çatısında ortaokul müzik ders kitaplarındaki Türk Halk Müziği kaynaklı okul şarkılarının caz ve modern armoniyi kullanarak eşliklendirilmesinde kullanılacak yöntemler belirlenmiş ve örnek olacak şekilde ders kitaplarının içerisindeki farklı makamlardan eserler seçilip, bu eserlere örnek eşliklemeler yapılırken, Akor kurulumları ve armonik yapılar kuramsal bilgileri destekleyecek şekilde açıklanmış, farklı makamlardaki akor derecelerinin nasıl genişletilebilineceği, kullanılan derecelerin hangi kurallar çerçevesinde seçildiği açıklanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre Ortaokul Müzik Ders Kitaplarındaki Türk Halk Müziği eser eşliklerinde modern armoninin kullanılabilirliğinin uygunluğu, 7'li, 9'lu, 11'li, 13'lü gibi ve daha karmaşık akor yapılarının Türk Halk Müziği ezgileriyle uyumlu olduğu görülmüştür. Araştırma sonunda Türk Halk Müziği eşliklerinde modern armoni yapısının daha fazla kullanılması ve modern armoni yapısının Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Programlarında daha fazla yer verilmesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a research that reaches information on the determination of the techniques and methods to be determined and followed in the accompaniment of school songs from Turkish Folk Music in middle school music textbooks with piano according to the rules of Modern Harmony. Accompaniment models have been developed for the works in different maqams in the research. While developing these models, books, sciences and researches were examined using the documentary scanning method, and the chord structures and installations in the works of world-renowned jazz musicians were taken into account. In the framework of the collected data, the methods to be used in accompaniment of Turkish Folk Music-based school songs in secondary school music textbooks using jazz and modern harmony were determined, and as examples, works from different maqams in the textbooks were selected and sample accompaniments were made to these works, while chord setups and harmonic structures were explained in a way to support theoretical knowledge , how to expand the chord degrees in different maqams, and within the framework of which rules the degrees used are chosen are explained. According to the results of the research, it was seen that the usability of modern harmony in Turkish Folk Music work accompaniments in Secondary School Music Textbooks, and more complex chord structures such as 7th, 9th, 11th, 13th and more complex chord structures are compatible with Turkish Folk Music melodies. At the end of the research, it was suggested that the modern harmony structure should be used more in Turkish Folk Music accompaniments and that the modern harmony structure should be included more in the Music Teaching Department Programs.