Bencil Gen Teorisi kapsamında kapitalizm üzerinden insanlığın makineleşmesi ve bunun olası distopik sonuçları üzerine bir belgesel projesi: 'Mekanik Dünya'
A documentary project on the mechanization of humanity through capitalism and its possible dystopian consequences within the scope of The Selfish Gene Theory: 'The Mechanical World'
- Tez No: 765835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Evren yaklaşık 13.8 milyar yıl (Gribbin, 2015) önce Büyük Patlama'yla oluşmuştur. Böylece evrenin her tarafına atomlar ve moleküller dağılmıştır. İnsan da, karbon bazlı moleküllerden oluşan bir canlıdır: 4.5 milyar yaşındaki Dünya gezegeninde yaklaşık 300.000 yıldır varlığını sürdürmektedir. (Callaway, 2017) İnsanlık, tarihinin büyük çoğunluğunu avcı toplayıcı olarak ilkel komünal bir yapıda yaşamıştır. Yaklaşık 12.000 yıl önce yerleşik yaşama geçmiş, şehirler ve devletler kurmaya başlamıştır. Richard Dawkins,“Genlerimizi bencil bir şekilde koruma içgüdümüz vardır ve birey olarak insan da zengin olup soyunu güvence altına almak istemektedir”demiştir. Bu doğrultuda insanlık, kapitalizmi yaratmıştır. Bu sistemde çoğu şirketin en temel amacı cirolarını artırmak olmuştur: Kişilerin sağlığı veya doğa zarar görecek olsa bile. Bu tez kapsamında, kapitalizmin teknoloji araçlarıyla birleşerek bir şirketin veya devletin kontrolünde nasıl tehlikeler yaratabileceği incelenerek bu konuda farkındalık yaratılmak istenmektedir.
Özet (Çeviri)
The universe was formed about 13.8 billion years ago (Gribbin, 2015) with the Big Bang. Then, atoms and molecules are scattered all over the universe. Man, too, is a creature made up of carbon-based molecules: It has existed on planet Earth, which is 4.5 billion years old, for about 300,000 years. (Callaway, 2017) Humanity has lived most of its history as hunter-gatherers in the Primitive Communist structure. About 10,000 years ago, it settled down and established cities and states. Richard Dawkins said,“We have an instinct to selfishly preserve our genes, and the individual human being also wants to get rich and secure his offspring.”Humanity advancing in this direction has created Capitalism. In this system, the most basic aim of most companies has been to increase their turnover: Even if people's health or nature will be harmed. Within the scope of this thesis, it is aimed to raise awareness on this issue by examining how capitalism can create dangers under the control of a company or state by combining with technology tools.