The mechanical properties of compacted clay from the lambeth group using fibre reinforcement
Elyaf takviyesi kullanılarak sıkıştırılmış lambeth grubuna ait kilin mekanik ozellikleri
- Tez No: 765882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PEDRO MİGUEL VAZ FERREİRA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University Collage London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Gözenek-su dağılımı, gerilimin azaltılması ve kuruma çatlakları ile ilgili sev duyarlılık sorunları, Birleşik Karalık'ın eskiyen yol ağında meydana gelen başlıca problemlerdir. Geliştirme çalışmalarının tıkanıklık ve gecikmelere neden olduğu ve bunun da kullanıcılar için mali kayıplara ve sıkıntılara neden olduğu bilinmektedir. Sektör ortağımız Mouchel, şev arızalarını onarmak üzere zemin takviyesi kullanarak yıkılma seviyesini, bakam maliyetlerini azaltmanım ve büyük sosyal faydalar sağlamasında mümkün olduğuna inanmaktadır. Elyaf takviyeli zeminlerin kullanımı uzun yıllardır araştırma konusu olurmuştur, ancak şimdiye kadar bu konuda çok fazla uygulama görülmemiştir. Elyaf, zeminin sahip olduğu mekanik parametreleri geliştirerek ve yerel olarak mevcut olan zeminlerin kullanımını mümkün kılarak çevresel etkiyi azaltma potansiyeline sahiptir. Elyafların kullanıma dahil edilmesinin zemin açısından değerlerini, özellikle de sıkıştırılmış kompozitin zeminin sıkışma sonucu kil guruplarının bir araya gelerek oluşturduğu“peds”yapısının özelliklerini nasıl iyileştirebileceğini anlamak önemlidir. Zeminin iyileştirilmesini incelemek için, sahada sıkıştırılmış kompozitin özelliklerini taklit eden yeni bir sıkıştırma metodolojisi geliştirilmiştir. Takviyeli ve takviyesiz olarak laboratuvarda hazırlanan numunelerde ve ayrıca sahada sıkıştırılmış numunelerde bir dizi drenajsız ve drenajlı üç eksenli test gerçekleştirilirmiştir. Yapı etkisini daha iyi anlamak için yeniden yapılandırılmış numuneler de test edilmiştir. Sonuçlar, kritik çevre basıncı altında test edilen takviyeli numunelerin, takviye edilmemiş numunelerden daha yüksek mukavemete sahip olduğunu, bu basınç üzerinde test edilenlerin ise mukavemetinin azaldığı gözlemlenmiştir. Veriler, takviye edilmiş numunelerin benzersiz bir kritik durum eğrisine sahip olduğunu ortaya koyarken, takviyesiz zeminin bir dizi paralel kritik durum eğrisi ile geçiş özelliğine sahip olduğu görülmüştür. Normal konsolide eğrisi ile normalleştirme sonucu, sıkıştırılmış numunelerin davranışının belirlemenin mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Slope failures related to pore-water dissipation, stress relaxation and desiccation cracks are major problems occurring in the UK ageing road network. The remediation works are known to cause congestion and delays that, in turn, cause financial loss and discomfort to users. Our industry partner, Mouchel, believe that it is possible to reduce the number of slope failures, maintenance costs and bring large social benefits by using soil reinforcement to reinstate failed slopes. The use of fibre reinforced soils has been a topic of research for many years, however not many applications have been seen so far. Fibres have the potential to reduce environmental impact by improving soil properties and allowing the use of local available soils. In order to increase its use, it is important to understand how the inclusion of fibres can improve soil properties, particularly in heavily overconsolidated soils, where the compacted composite has“peds”carrying properties of the intact soil. To study the soil improvement, a new compaction methodology was developed, mimicking the behaviour of the site compacted composite. Series of drained and undrained triaxial tests were performed in reinforced and unreinforced laboratory compacted samples, as well site compacted samples. In order to better understand the effect of structure, reconstituted samples were also tested. The results show that the reinforced samples, tested below a critical confining pressure, have higher strength than the unreinforced samples, whilst above this pressure the strength reduces. The data revealed that the reinforced samples appear to have a unique critical state line, whilst the unreinforced soil seems to have a transitional behaviour with a set of parallel critical state lines. The normalisation, by the intrinsic normal compression line, shows that it is possible to identify part of the state boundary surface of the compacted samples and these plot above the intrinsic state boundary surface.