Nergizlik Barajı (Adana) kil çekirdek malzemesinin jeoteknik incelemesi
Geotechnical investigation of the core material of Nergizlik Dam (Adana)
  1. Tez No: 287171
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma 2010 - 2011 öğretim yılında Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır.Adana iline bağlı Karaisalı ilçesinin 15 km kuzeyinde yer alan Nergizlik Barajı'nın kil çekirdek özellikleri, bu tezin çalışma konusunu oluşturmuştur. Barajda su tutulmaya başlandıktan kısa bir süre sonra gövdeden su kaçağı olmuş ve barajın güvenliği için acil olarak su seviyesi düşürülmüştür. Sorun önce enjeksiyon ile çözülmeye çalışılmış fakat bunun başarısız olması nedeni ile slurry-trench yöntemi uygulanmıştır.Nergizlik barajında kil çekirdek malzemesi olarak kullanılan şeyl numunesi, jeoteknik özellikleri dolayısı ile fisürlu bir yapıya sahiptir. Bu malzemenin kil çekirdek malzemesi olarak uygun olup olmadığı ve ayrıca yaşanan soruna katkısı olup olmadığı araştırılacaktır. Bunun için baraj kil çekirdeğinde kullanılan malzemenin bulunduğu kil ocağından numune alınarak, laboratuar ortamında optimum su içeriğinde sıkıştırılmıştır. Daha sonra söz konusu numune ile baraj kil çekirdeğinin iki farklı lokasyonundan alınan örselenmemiş numuneler üzerinde indeks deneyler (Atterberg limitleri, tane boyu analizi, özgül ağırlık tayini) ve bazı zemin mekaniği deneyleri (permeabilite, konsolidasyon) yapılmıştır. Bu işlemlerin sonunda tüm deney sonuçları incelenerek, baraj kil çekirdeğinde kullanılan malzemenin, kil çekirdek malzemesi olarak kullanılmaya uygun olup olmadığı ve ayrıca yaşanan soruna katkısı olup olmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as an MSc thesis at the Department of Geology in the Institute of Natural and Applied Sciences, University of Çukurova in the academic year of 2010 - 2011.Soil mechanical properties of the core material of Nergizlik Dam located 15 km north of Karaisalı district of Adana is the subject of this study. Shortwhile after the completion of the dam and impoundent filling of the reservoir, leakage was detected downstream in the mid portion of the body and in an emergency resense the water level was dropped in a very short time. The problem was first tried to be solved by means at cement injection, slurry trench was tried after it was not succesful.The core material used in the Nergizlik Dam has a structure dominated with fissures. Suitability of this material as a clay core and whether it has any contribution to the leakage problem have been investigated in this study. Samples were taken from clay core quarry area and compacted under the optimum water content. Later, classification (Atterberg limits and grain size analysis) and some soil mechanichal (permeability, consolidation) tests were performed both on this sample and two samples taken from different locations on the clay core during the improvement sudies. Finally, the results of the tests were studied and suitability of the clay core material and wheather it has any contribution to the leakage problem was determined.