Edirne il merkezinde yaşayan yetişkin bireylerin besin desteği kullanım durumları ve etkileyen faktörler
Dietary supplement usage among population living in Edirne city center and affecting factors
- Tez No: 765888
- Danışmanlar: PROF. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmamızda Edirne il merkezinde yaşayan yetişkin bireylerin besin desteği kullanım durumlarını ve besin desteği kullanımlarını etkileyecek faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızın evrenini Edirne il merkezinde yaşayan 20-64 yaş arası yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Nüfusun en az %1'ine ulaşmak hedeflenmiş, 1216 kişiye ulaşılmıştır. Veriler 59 sorudan oluşan, katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, besin desteği kullanım durumları ve besin desteği kullanımını etkileyen faktörleri içeren bir anket yardımıyla toplanmıştır. Katılımcıların %49,8'i erkek, %50,2'si kadın cinsiyettedir. Besin desteği kullanım oranı %29,5 olarak tespit edilmiştir. En fazla kullanılan besin destek ürünlerinin D vitamini, B12 vitamini ve multivitaminler olduğu saptanmıştır. Üniversite ve üzeri eğitim düzeyine sahip kişilerde, düzenli fiziksel aktivite yapanlarda, sigara kullanmayanlarda, daha önce vitamin-mineral eksikliği tanısı alan kişilerde, kronik hastalığı olanlarda ve düzenli ilaç kullananlarda besin desteği kullanımı anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Katılımcıların en sık tıbbi tedavi, bağışıklığı güçlendirmek, halsizliği önlemek ve fiziksel performansı artırmak için besin desteği kullandığı saptanmıştır. Katılımcıların %26,7'si kahvaltı, %25,7'si öğle yemeği, %3,1'i akşam yemeği öğününü atladığını belirtmiştir. Kahvaltı ve öğle öğünlerini en sık atlama sebebinin zaman yetersizliği olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde besin desteği kullanımının toplumda yaygın olduğu görülmektedir. Hastalarla ilk temas noktası olan aile hekimleri tarafından besin destek ürünü kullanımının sorgulanması, hastalara gerekli bilgilerin verilmesi, yönlendirmelerin yapılması ve gerekli durumlarda besin desteği önerilerinin yapılması toplum sağlığı açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the dietary supplements use status of adult individuals living in Edirne city center and the factors affecting dietary supplements use. The population of our study consisted of adults aged 20-64 living in the Edirne province. It was aimed to reach at least 1% of the population and 1216 individuals were reached. Data were collected with questionnaire consisting of 59 questions, including sociodemographic characteristics of the participants, dietary supplements use status and factors affecting dietary supplements use. 49.8% of the participants were male and 50.2% were female. The rate of dietary supplements use was 29.5%. The most commonly used dietary supplements were vitamin D, vitamin B12 and multivitamins. The use of dietary supplements was found to be significantly higher in people with university and higher education level, regular physical activity, non-smokers, people who were previously diagnosed with vitamin-mineral deficiency, people with chronic diseases and regular medication users. It was found that participants most frequently used dietary supplements for medical treatment, to strengthen immunity, to prevent fatigue and to improve physical performance. Participants reported skipping breakfast, lunch and dinner in the proportions of 26.7%, 25.7% and 3.1% respectively. It was found that the most common reason for skipping breakfast and lunch was lack of time. When the results obtained in our study are evaluated, it is seen that the use of dietary supplements is common in the society. It is important for public health to evaluate the use of dietary supplements by family physicians who are the first point of contact with patients, to provide necessary information to patients, to make referrals and to make dietary supplements recommendations when necessary.