Meralarda beslenen ineklerin sütlerinden probiyotik mikroorganizmanın izolasyonu ve tanımlanması
Isolation and identification of probiotic microorganism from the milk of cows feeding in rangeland characterization of the deterioration
  1. Tez No: 765887
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Laktik asit bakterileri (LAB), özellikle süt ve süt ürünleri gibi fermente gıdaların içeriğinde bulunan, gıdalarla tüketilen probiyotik mikroorganizmalardır. Söz konusu çalışmada; Türkiye'nin Eskişehir ili Seyitgazi İlçesindeki meralarda bulunan ve herhangi bir endüstriyel yem tüketmeyen ineklerden elde edilen çiğ süt ürünlerinden LAB'nin izolasyonu ve karakterizasyonu yapılmıştır. Süt ve süt ürünleri, bakteriyolojik incelemeler için elle sağım yapan üreticilerden toplanmıştır. Simental ve Montofon inek ırklarına ait toplam dört örnek alınmış ve laktik asit bakteri izolasyonu yapılmıştır. Toplam 30 adet saf laktik asit bakteri izolatı elde edilmiştir. İzolatlara ait seçici besiyeri ortamındaki morfolojik, biyokimyasal özellikler (katalaz testi, tuz toleransları) değerlendirilmiştir. Bazı çevresel fizyolojik (sıcaklık, karbonhidrat fermantasyonu) koşullardaki üreme fizyolojisi ve antibiyotik direnç testleri uygulanmıştır. Yapılan testlerin sonuçlarına göre, ileri testlerle kanıtlanmak üzere bazı probiyotik özellikleri taşıyan potansiyel izolatlar elde edilmiştir. Türkiye'de doğal sütlerden probiyotik bakteri izolasyonu ve tanımlanması konusunda az sayıda çalışma olması ve endüstriyel yemle beslenmeyen ineklerden alınan çiğ sütte probiyotik bakterilerin izolasyonu ve tanımlanmasına ait bir çalışmaya rastlanılmaması sebebiyle çalışma önem taşımaktadır. Çalışmada elde edilen laktik asit bakteri izolatlarının tür düzeyinde identifikasyonu ve probiyotik özelliklerinin net olarak ortaya konması için ilave testlere gereksinim olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lactic acid bacteria (LAB) are probiotic microorganisms found in fermented foods such as milk and dairy products and consumed with food. In the current study, isolation and characterization of LAB from raw milk products obtained from cows that do not consume any industrial feed and are found in the Seyitgazi District of Eskişehir province of Turkey were performed. Milk and dairy products were collected from hand-milking producers for bacteriological examinations. A total of four samples belonging to Simental and Brown Swiss species were taken, and probiotic bacteria were isolated. A total of 30 pure microorganism isolates were obtained, and the morphological and biochemical characteristics (catalase test, salt tolerance) in the selective medium of the isolates were defined. The reproductive physiology under certain environmental physiological (temperature, carbohydrate fermentation) conditions has been investigated. Also, antibiotic resistance tests were performed. According to the results of the tests, it was understood that the isolates obtained were suitable for the probiotic character. The study is important because there are few studies on the isolation and identification of probiotic bacteria from natural milk in Turkey, and there is no study on the isolation and identification of probiotic species in raw milk taken from cows that are not fed with industrial feed. Additional research is needed on identifying and characterizing probiotic microorganisms at the species level of the study.