Edirne ili Aile Hekimliği uygulamalarında ev ziyaretlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of home visits in family medicine practice in Edirne province
  1. Tez No: 765929
  2. Yazar: AYLİN EVCİMEN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ev ziyareti sağlık ekibince hastaların evine yapılan programlanmış gözlem ziyaretidir. Önceden sağlık hizmetine ihtiyaç duyanlara önemli bir hizmet sunma şekli ev ziyaretiydi. Yaygınlaşan teknoloji kullanımı, sağlık sistemine ulaşım kolaylığı, iletişimin yaygınlaşması ile birlikte ev ziyaretlerinde önemli azalma olmuştur. Ev ziyaretinden çok hastaların poliklinik ve hastane ortamında görülmesi yaygınlaşmıştır. Nüfusun yaşlanmasıyla birlikte ev ziyaretlerine olan ihtiyaç daha da fazla olacaktır. Ev ziyaretleri her yaştaki bireyler için yapılabilir. Günümüzde ev ziyaretleri daha çok evde bakıma muhtaç olan kişilere evde bakım hizmetleri adı altında yapılmaktadır. Evde bakım ev ziyareti uygulamasını tam karşılamamaktadır. Çalışmamızı Etik Kurul onayı ve Edirne İl Sağlık müdürlüğü izni alınarak Edirne İl genelindeki aile hekimlerinin uygulamalarında ev ziyaretlerinin yerini, ev ziyareti ile ilgili bilgilerini, düşüncelerini ve farkındalıklarını değerlendirmek için yaptık. Araştırmaya dahil edilen aile hekimlerinin çoğunluğunun ev ziyareti yapmadığını saptadık. Hekimlerin çoğunluğunun ev ziyaretinin yaşlı hastalara gerektiğinin farkında olmaları ile birlikte diğer gruplar için gerekli olan ev ziyaretlerinin farkında değillerdi. Aile hekimliği uzmanlarının ev ziyareti bilgi ve farkındalığı daha fazladır. Hekimlere kayıtlı nüfusun azaltılması, uygun ücretlendirme yapılması, yasal ve bilimsel düzenlemelerle ev ziyaretinde standart sağlanması, eğitimlerin yapılmasıyla ev ziyareti önem kazanacaktır. Türkiye'de ev ziyareti ile ilgili hekimler tarafından yapılmış çalışmalar çok azdır. Ev ziyaretlerinin önem kazanması, hekimlerin bilgi ve farkındalığının attırılması için yeni çalışmalar faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
A home visit is a scheduled observation visit to patients' homes by the medical team. A home visit used to be an important way to provide services to those who needed health care. There has been a significant decrease in home visits with the widespread use of technology, ease of access to the health system, and the spread of communication. It has become common for patients to be seen in an outpatient clinic and hospital environment rather than a home visit. With the ageing of the population, the need for home visits will be even greater. Home visits can be made for individuals of any age. Today, home visits are mostly made under the name of home care application for people in need of home care. Home care does not completely fulfill the home visit services. We carried out our study with the approval of the Ethics Committee and the permission of Edirne Provincial Health Directorate. He aim of this study was to evaluate the part of home visits in family medicine practice and the knowledge, thoughts and awareness of family physicians about home visits throughout Edirne Province. We determined that the majority of family physicians who were included in the study did not perform home visits. Although the majority of physicians were aware that home visits were needed for elderly patients, they were not aware of the home visits necessary for other groups. Family physicians have more knowledge and awareness about home visits. By reducing the population registered with physicians, with appropriate incentives, providing standards in home visits with legal and scientific regulations, and conducting trainings, home visits will gain importance. Studies conducted on home visits are rare in Turkey. New studies will be useful to promote home visits and to increase the knowledge and awareness of physicians.