Türkiye'de iç göçün istihdama etkileri ve buna yönelik sosyal politikalar
Effects of internal migration on employment in Turkey and social policies related to it
- Tez No: 765928
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT OMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Son on yılda hem Türkiye'de hem de dünyada kamuoyunun ilgisini ve dikkatini fazlasıyla çeken göç olgusu, küresel çapta akademik ve politik çalışmaların zemininde yer almaktadır. Sosyolojik temelli bir olgu olan göç hareketleri; günümüzde multidisipliner bir hüviyet kazanmış, göç hareketlerinin mümkünse önüne geçmek adına, eğer bu mümkün değilse sonrasında bireysel veya toplumsal problemleri en aza indirecek süreçlerle çözülmesi noktasında önemli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. İç göç hareketleri ise göç süreçleri içerisinde çoğunlukla göz ardı edilen ve günümüzde uluslararası göç çalışmalarının gölgesinde kalmış durumdadır. Bu çalışmada birden fazla ilmi disiplini bünyesinde barındıran göç olgusunun iç göç türü üzerinde yoğunlaşılacaktır. Konunun sosyolojik bir temelle sosyal politika disiplini açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda iç göç hareketlerinin çalışma hayatına ve toplumsal yapıya etkisi çalışma içerisinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration, which has attracted the attention and attention of the public in the last decade, both in Turkey and in the world, is on the ground of academic and political studies on a global scale. Migration movements, which are a sociologically based phenomenon; Today, it has gained a multidisciplinary identity, in order to prevent migration movements if possible, and if this is not possible, important studies are carried out to solve individual or social problems with processes that will minimize them. Internal migration movements, on the other hand, are mostly ignored in migration processes and are overshadowed by international migration studies today. In this study, it will be focused on the internal migration type of the migration phenomenon, which includes more than one scientific discipline. It is aimed to examine the subject in terms of social policy discipline with a sociological basis. For this purpose, the effect of internal migration movements on working life and social structure has been discussed in the study.