İnşaat sektöründe, yönetim muhasebesi kurumsal kaynak planlama programlarına ihtiyaç duyar mı?
Does management accounting in the construction industry need enterprise resource planning programs?
  1. Tez No: 765992
  2. Yazar: ÖZLEM TÖRE DOĞRUARAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY AKARÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Maliye, İşletme, Information and Records Management, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılın iş dünyasında, küreselleşmenin de etkisiyle rekabet oldukça yoğun bir hal almıştır. Bu sebeple; işletmeler, sürekli iyileştirme veya iyileşme anlamına gelen“Kaizen”metodolojisini benimsemeye başladılar. Yoğun rekabet ortamında başarılı olmayı ve uzun süre ayakta kalmayı hedefleyen işletmeler, kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak, faaliyetlerinde deneyim kazanarak uzmanlaşmak ve geleceğe yönelik stratejik planlama yapmak zorundadır. Stratejik bir güç olan bilgi, bu kaynakların en önemlisidir. Bilgiyi bir sistem olarak ele alırsak; finans fonksiyonu bu sistemin en önemli parçasıdır. Son yıllarda dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler, finans fonksiyonunu sadece kurumsal olmayan organizasyonların ve operasyon görevlilerinin ve yöneticilerinin uygulanması için değil, aynı zamanda yönetim sistemleri için de bir bilgi kaynağına dönüştürmüştür. Bu nedenle yönetim muhasebesi fonksiyonu, işletmelerin stratejik kararlar almaları adına, mevcut durumunu yansıtarak, geleceğe yönelik plan ve ihtiyaçları için tahmin edici haline dönüştürmüştür. Yönetim bilgi sistemlerindeki gelişmeler, işletmelerde kullanılan yönetim muhasebesi fonksiyonlarının faaliyetlerinin doğru birleşik bilgi ve fonksiyonlar arası sağlıklı iletişim ile desteklenmesine katkı sağlamıştır. 20. yüzyılda Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) olarak adlandırılan bilgi sistemi, işletmenin çeşitli noktalarında yer alan tüm fonksiyonların girdi ve çıktılarını sağlıklı bir iş akışına ve işletmenin prosedürlerine göre tasarlayarak birleştirir. ERP sisteminin lokomotifi olan finans modülü, yönetim muhasebesi ve raporları açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the business world of the century we are living in, competition has become quite intense with the effect of globalization. For this purpose; the enterprises started to adopt the“Kaizen”methodology, which means continuous betterment or continuous improvement. Businesses that aspire to be successful and survive for a long time in this competitive environment have to use their resources most efficiently, specialize by gaining experience in their activities, and make strategic planning for the future. Information, being a strategic power, is the most important of these resources. If we consider information as a system; the financial unit is the most important part of this system. Developments in the world economy in recent years have transformed the finance function into a source of information not only for implementing non-corporate organizations and operations officers and managers but also for management systems. Therefore, the management accounting function has become an estimator for the enterprises to make strategic decisions in the future for plans and needs by reflecting the current situation. The developments in management information systems have contributed to the activities of the management accounting functions employed in the enterprises being supported by accurate combined information and healthy communication between functions. In the 20th Century, the information system called Enterprise Resource Planning (ERP) combines the inputs and outputs of all functions located in various points of the enterprise by designing them according to a healthy workflow and the procedures of the enterprise. The finance module, which is the driving module of the ERP system, has critical importance in terms of management accounting and reports.