Testing judges' flexibility on the 'extension' of arbitration agreements: A study of the group of companies doctrine in Swiss and German jurisprudence
Tahkim anlaşmalarının 'teşmilinde' hakimlerin esnekliğinin test edilmesi: İsviçre ve Alman içtihatlarında grup şirketler doktrini üzerine bir çalışma
- Tez No: 766091
- Danışmanlar: PROF. DR. CLIFFORD LARSEN, PROF. DR. STEFAN KRÖLL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bucerius Law School
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tahkimde taraf olmayanlar sorunu genellikle iki özel sorunlu boyut içermektedir: Uygulanacak hukuk ve yerel hukuklarda uyumlu prensiplerin bulunmaması. Ulusal mahkemelerin kendi ulusal kanunlarında yerleşik olan kuralları uygulama eğiliminde olduğu ileri sürülmektedir (lex fori). Fakat, böyle bir uygulama her zaman çatışma kurallarının uygun bir analizinin bir sonucu değildir. Benzer şekilde, Türk mahkemeleri, tahkim anlaşmalarına taraf olmayanları bağlamaya karar verirken uygulanabilir hukuk analizi yapmadıkları için eleştirilmiştir. Yanlış bir ulusal hukuka dayanmanın kolaylıkla haksız bir ret ile sonuçlanabileceği akılda tutularak, bu çalışmada öncelikle grup şirketler doktrininin uygulanacak hukuk boyutu irdelenecektir. Uygulanacak hukuk analizini, hakimlerin kendi prensipleri çerçevesinde teşmil kararı verebilecekleri senaryolar üzerinde bir inceleme izleyecektir.
Özet (Çeviri)
The non-signatories problem often has two particularly problematic dimensions: the applicable law, and the lack of compatible principles in domestic laws. It is argued that national courts have a tendency to apply the rules that are embedded in their national laws (lex fori).8 Yet, the application of such is not always an outcome of a proper analysis of the conflict rules.9 In a similar vein, Turkish courts have been criticised for failing to make applicable law analysis when deciding to bind non-signatories to arbitration agreements.10 Bearing in mind that reliance on an incorrect national law can easily lead to an unfair rejection, this study will firstly scrutinise the applicable law dimension of the group of companies doctrine. The applicable law analysis will be followed by a scrutiny on the scenarios where the judges may grant an extension under their own principles.