Standard setting and validation of a placement test by aligning it to the cefr.
Bir seviye belirleme sınavının standartlarının belirlenmesi ve Avrupa dilleri ortak çerçeve programı'na (Cefr) göre geçerliliğinin onaylanması
- Tez No: 559721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HOSSEIN FARHADI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Mevcut çalışma, İstanbul, Türkiye'de eğitim dilinin İngilizce olduğu özel bir üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulunda (YDYO) kullanılan bir yabancı dil (İngilizce) seviye belirleme sınavının standartlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma söz konusu sınavı, Avrupa Konseyi (2001) tarafından yayımlandığı ilk andan itibaren sadece Avrupa'da değil tüm dünyada muazzam bir ilgi çeken Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı'na (CEFR) göre ayarlayarak aynı zamanda sınavın geçerliliğini belgelemeyi amaçlamaktadır. Hem nicel hem nitel analiz yöntemlerin kullanıldığı altı araştırma sorusunun yön verdiği mevcut çalışmanın amaçları şunlardır: a) Standart belirleme yöntemlerinden Angoff yöntemini kullanarak ampirik açıdan kesme puanlarını belirlemek ve bu kesme puanlarını önceki kesme puanlarıyla karşılaştırmak; b) panelistlerin (standart belirlemede yer alan jürilerin) Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı'na (CEFR) ilişkin değerlendirmelerini araştırmak; c) söz konusu sınavın özelliklerini, Klasik Test Kuramı (KTK) ve Madde Tepki Kuramı (MTK) perspektifleri üzerinden karşılaştırmak; ve d) önceki kesme puanlarının öğrencilerin seviyelerine uygun derslere yerleştirilmesine ilişkin etkililiğini araştırmak. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmada, öğrencilerin (n = 1984) seviye belirleme sınav sonuçları farklı istatistiksel analizler kullanılarak psikometrik özellikleri bakımından analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, CEFR bağlama sürecine 5 panelist (YDYO'da çalışan sınav uzmanları) katılmış olup, bu süreçte 'Kılavuz' (2009) olarak bilinen bir referans eki tarafından önerilen alıştırma, belirleme, standardizasyon eğitimi, standart belirleme ve ampirik geçerlilik doğrulama aşamaları izlenmiştir. Bu oturumların video kayıtları, çalışmanın açık kodlamadan elde etmiş olduğu nitel verileri sağlamıştır. Mevcut çalışmanın sonuçları ile, söz konusu seviye belirleme sınavının geliştirilmesi için önemli çıkarımlar ortaya koyulmakta ve sınavın puanlandırma yönteminin değişmesine yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study attempts to set standards for a placement test used in the School of Foreign Languages (SFL) at a foundation University in Istanbul, Turkey, where the medium of instruction is English. Furthermore, the study aims to provide evidence for the validity of the test by aligning it to the Common European Framework of Reference (CEFR), which after its initial publication by the Council of Europe (2001) has received enormous interest not only in Europe but also across the globe. Five research questions that required both quantitative and qualitative analyses guided the study with the following purposes: a) to establish empirically set cut-off scores through a standard setting via the Angoff method and to compare these with the old cut-off scores; b) to investigate the panelists' (judges involved in standard setting) judgements in relation to the CEFR; c) to compare the test characteristics from classical test theory (CTT) and item response theory (IRT) perspectives and; d) to look into the effectiveness of old-cut off scores in regard to placing students into their proficiency level-appropriate courses. For the purposes of the study, the placement test scores of students (n = 1984) were analyzed in regard to psychometric characteristics with different statistical analyses. In addition to that, 5 panelists (testing specialists working for the SFL) participated in the CEFR linking process which followed the stages of familiarization, specification, standardization training, standard setting and empirical validation, suggested by a reference supplement known as“The Manual”(2009). The video recordings of these sessions provided qualitative data derived through open-coding. The results of the study revealed significant implications for the improvement of the investigated placement test and made suggestions in favor of a change in the scoring method.