Endüstri 4.0 teknolojileri ve döngüsel ekonominin sürdürülebilir işletme performansına etkisi asansör sektöründe uygulama
Industry 4.0 technologies and circular economy impact on sustainable business performance application in the elevator industry
- Tez No: 766164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, Endüstri 4.0 Teknolojileri ile Döngüsel Ekonomi arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bu kavramların Sürdürülebilir Performans üzerindeki etkilerini araştırmaya yöneliktir. Endüstri 4.0 Teknolojileri ve Döngüsel Ekonomi 'nin Sürdürülebilir Performans üzerindeki etkisi literatür taraması ve anket çalışmasıyla analiz edilmiştir. Türkiye genelindeki 2772 asansör işletmesine Evet/Hayır, Çoktan Seçmeli ve 5'li Likert Tipli soruların yer aldığı toplam 55 soru yöneltilmiş ve %10,9'luk bir geri dönüş sağlanmıştır. Alınan veriler Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Yapılan analiz neticesinde Döngüsel Ekonomi ile Sürdürülebilir Performans arasında ve Döngüsel Ekonomi ile Endüstri 4.0 Teknolojileri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca dolaylı analiz yöntemiyle Endüstri 4.0 Teknolojilerinin Döngüsel Ekonomi üzerinden Sürdürülebilir Performans'a pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu da saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Sürdürülebilir Performans 'ını attırmak isteyen işletmelerin öncelikle Döngüsel Ekonomi'yi sonrasında Endüstri 4.0 Teknolojilerini uygulamaya geçirmeleri yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between Industry 4.0 Technologies and Circular Economy and to investigate the effects of these concepts on Sustainable Performance. The effect of Industry 4.0 Technologies and Circular Economy on Sustainable Performance has been analyzed by literature review and survey study. A total of 55 questions including Yes/No, Multiple Choice and 5-point Likert-Type questions were asked to 2772 elevator companies across Turkey and a 10.9% response was obtained. The obtained data were evaluated and analyzed using Structural Equation Modeling. As a result of the analysis, a positive and significant relationship was determined between the Circular Economy and Sustainable Performance and between the Circular Economy and Industry 4.0 Technologies. In the study, it was also determined that Industry 4.0 Technologies had a positive and significant effect on Sustainable Performance through the Circular Economy, with the indirect analysis method. According to the results obtained, it would be appropriate for businesses that want to increase their Sustainable Performance to implement the Circular Economy first and then Industry 4.0 Technologies.