Döviz kurundaki dalgalanmaların üniversite kütüphanelerinin bilgi hizmetlerine etkisi
The effect of exchange rate fluctuations on information services of university libraries
- Tez No: 766168
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ SUBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Ekonomi, Information and Records Management, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması, döviz kurundaki dalgalanmaların Türkiye'deki üniversite kütüphanelerinin bilgi hizmetlerine etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Döviz kuru dalgalanmalarından en çok etkilenen bilgi hizmeti olması nedeniyle elektronik bilgi kaynağı sağlama hizmeti üzerinde durulmuştur. Araştırmada betimleyici araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama tekniği olarak yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. Anketin evrenini Ankara'da bulunan 12 vakıf ve 7 devlet üniversitesinin kütüphanelerinde görev yapan kütüphane yöneticileri ve elektronik kaynaklardan sorumlu kütüphaneciler olmak üzere toplam 51 katılımcı oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre kütüphane yöneticilerinin ve elektronik kaynaklardan sorumlu kütüphanecilerin büyük çoğunluğunun döviz kuru dalgalanmalarının üniversite kütüphanelerinin bilgi hizmetlerini olumsuz etkilediği görüşünde olduğu saptanmıştır. Tezin sonuçları göz önüne alınarak döviz kuru dalgalanmalarının olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to reveal the effect of exchange rate fluctuations on the information services of university libraries in Turkey. The electronic information resource acquisition service has been focused on, as it is the information service that is most affected by the exchange rate fluctuations. Descriptive research method was used in the study. As a data collection tool a survey was applied by face-to-face interview method. The population of the survey consists of 51 participants, including library managers and electronic resource librarians working in the libraries of 12 foundation university and 7 state universities in Ankara. The obtained data were interpreted tabulating by means of the SPSS 22.0 program. According to the results of the survey, it was determined that the majority of library managers and electronic resource librarians thinks that exchange rate fluctuations negatively affected the information services of university libraries. Considering the results of the study, some suggestions have been made to eliminate or reduce the negative effects of exchange rate fluctuations.