Ümit Kayaçelebi'nin hayatı ve kültürel faaliyetleri
The life and cultural activities of Ümit Kayaçelebi
  1. Tez No: 766167
  2. Yazar: İSA CAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FERİT YÜCEBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tez çalışmasında, 1960'tan günümüze kadar Van'da yaşanan gelişmelere şahit olan Van'ın tarihi, kültürü, gelenek ve görenekleri, inançları, sosyal ve toplumsal değerlerini yaşatma ve tanıtma çalışmaları olan; Şair, Yazar, Gazeteci ve Halk Bilimcisi Ümit Kayaçelebi'nin, hayatı ve kültürel faaliyetleri incelenecektir. 1950 yılında Van'da dünyaya gelen Kayaçelebi, İlkokul, ortaokul ve liseyi burada bitirdi. Ümit Kayaçelebi, Van Halk Eğitim Merkezi'nde göreve başladı. Hem çalıştı hem de yerel ve ulusal gazetelerde muhabirlik ve aynı zamanda Fasl-ı Muhabbet adı altında 5 maslah kullanarak muharrirlik (köşe yazarı) yaptı. Van'ın bilinen şahsiyetlerinin davet edildiği Fasl-ı Muhabbet adlı programını yerel ve ulusal radyo ve TV'lerde 10 yıla yakın yürüttü. Hem Fasl-ı Muhabbet programlarında hem de konuk olduğu radyo ile TV'lerde Van'ı, Vanlıyı anlattı, tanıttı. Ümit Kayaçelebi, Van'ın gelenek, görenek, inanç, kültür, sosyal yaşam ve bilinen şahsiyetlerin konu edindiği kitaplar ve şiirler yazdı. Çeşitli okullarda ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde konferans ve panellere katıldı. Van'ın klasik kültürünün yaşanması, yaşatılması ve modern kültürü ile harmanlanması çalışmaları yaptı. Tez çalışma esnasında, Ümit Kayaçelebi'nin özel arşivinden, literatür taraması sonucu elde ettiğimiz belge ve dokümanlardan ayrıca Kayaçelebi'yi tanıyan şahsiyetler ile yapılan röportajlardan ve süreli yayınlardan faydalanıldı.
Özet (Çeviri)
In this dissertation,“the life and cultural activities of Kayaçelebi”who is a poet, writer, journalist, folklorist and who has witnessed the developments in Van since 1960, whose works contribute to keep alive and promote Van's history, culture, traditions, customs, beliefs, and social values will be examined. Ümit Kayaçelebi was born in Van in 1950. He completed his primary, secondary and high school education in Van. Ümit Kayaçelebi started to work at the Van Public Education Center. He worked as a reporter for local and national publications, and as a writer using the pen name Fasl-ı Muhabbet ….. For nearly ten years, he broadcasted his program Fasl-ı Muhabbet on local and national radio and television, in which he invited well-known Van residents. He talked about and introduced Van and the people of Van, both in Fasl-ı Muhabbet and on the radio and TV, where he was a guest. Ümit Kayaçelebi wrote books and poems on Van's traditions, customs, beliefs, culture, social life, and well-known personalities. He participated in conferences and panels at various schools and also at Van Yüzüncü Yıl University. He worked hard to preserve and keep alive the classical culture of Van, while blending it with modern culture. Ümit Kayaçelebi's private archive, papers and documents gained as a consequence of the literature research, interviews with people who know Kayaçelebi, and ongoing publications were all used in the thesis.