Detection of business failure through business management
İş başarisizliğinin iş yönetimi yoluyla tespiti
  1. Tez No: 766184
  2. Yazar: CELAL SELÇUK ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMİT BITITCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universidad Politécnica de Madrid
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İş başarısızlığının tespiti, her türlü işin özelliklerini anlamanın önemli bir yoludur ve iş akışı boyunca kullanılan süreçleri ve izlenen yolları değiştirmek için erken fırsatlar verebilir. Son yüzyılda, özellikle son kırk yılda, iş başarısızlığı konusunda oldukça fazla sayıda araştırma yapılmıştır. Finansal bakış açısı, başarılı mı yoksa başarısız mı olduğuna karar vermek için herhangi bir işi değerlendirmenin en cazip yoludur. Bununla birlikte, işletmenin yönetimi de onun ilerlemesini, başarısını veya başarısızlığını etkileyen önemli kritik noktalardan biridir. Gerçekten de finansal sonuçlar, yönetim ekipleri tarafından alınan kararların sonuçlarıdır, dolayısıyla yanlış veya uygun olmayan kararlar, kötü finansal sonuçların ve dolayısıyla iş başarısızlıklarının nedenleridir (Ross ve Kami, 1973; Morris, 1997; Mellahi and Wilkinson, 2004). Bu araştırmada temel amaç, işletme yönetimi aracılığıyla başarısızlıklarını tespit etmektir. Bu amaçla, araştırmadaki ilgi, başarısızlığa neden olan faktörleri belirlemek bunlardan en önemlilerine odaklanmak; ve ayrıca başarısızlıkla karşılaşmadan önce bunlarla başa çıkmanın yollarını bulmaktır. Literatür analizi ve 15 farklı sektörden ve 7 ülkeden gelen yanıtlarla bir anket uygulanarak, araştırmada önerilen 14 faktör arasından başarısızlığa neden olan en önemli iş faktörleri tespit edilmiştir. Önemli ölçüde öne çıkan 5 faktör (tüm nedenlerin %58'i); Uygun yeteneğe erişememe, Zayıf iletişim, Yetki verme eksikliği, Yetersiz Yenilik Yönetimi ve Aşırı Güven ve Rahatlık'tır. Bu 5 iş başarısızlık faktörlerine ve semptomlarına odaklanmak ve ayrıca bu araştırmada önerilen önerileri uygulamak, iş başarısızlığına karşı önlem almak ve hatta ortadan kaldırmanın yollarını aramak için, şirketin stratejilerini belirlerken ve/veya operasyonlarını yönetirken, zamandan ve enerjiden tasarruf etmek için bir rehber olabilir. Bu araştırma, gelecekteki çalışmalarda, işletme başarısızlıklarıyla başa çıkmak için kapsamlı bir kılavuz sağlamak amacıyla finansal faktörlerle birleştirilerek geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Detection of business failure is an important way to understand the characteristics of any kind business and it can give early opportunities to amend the processes that are used and paths that are followed throughout the business running-up. In the last century, especially in the last 4 decades, a quite number of researchers have been conducted about business failure. Financial point of view is the most appealing way to evaluate any kind of business, whether to decide if it is successful or a failure. Nevertheless, management of business is also one of the important crucial points that affect its progress, success or failure. Indeed, financial results are the consequences of decisions taken by management teams, so wrong or improper decision are the causes of bad financial results, and hence business failures (Ross and Kami, 1973; Morris, 1997; Mellahi and Wilkinson, 2004). In this research, the main purpose is to detect business failure through business management. With this purpose, the interest in the research is to determine the factors cause failure and among them focusing on the most significant ones; and furthermore finding ways to deal with them before facing failure. By analysing the literature and applying a questionnaire with the responds from 15 different industries and 7 countries, the most significant business factors that cause failure has been detected among the 14 factors that are proposed in the research. The 5 factors that come forward significantly (58% of all causes) are; Inability to access to proper talent, Poor communication, Lack of delegation, Poor Innovation Management and Overconfidence and Complacency. Focusing on these 5 factors and their symptoms, and moreover applying the suggestions proposed in this research may be a guide to save time and energy while determining the strategies and/or managing the operations of the company to search ways for taking actions against, or even eliminate, business failure factors. For the future studies, this research can be developed by combining with financial factors, also, in order to provide a comprehensive guideline to deal with business failure.