Çıkarmadan tahliyeye Seddülbahir muharebeleri
Battles of Seddülbahir from landing to evacuation
- Tez No: 766202
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 453
Özet
Bu çalışma 25 Nisan 1915 çıkarmalarından 9 Ocak 1916'da son İngiliz askeri Seddülbahir'den ayrılana dek süren muharebeleri kapsamaktadır. Seddülbahir muharebeleri, hiç tartışmasız, Çanakkale Muharebelerinin en kanlı safhalarını teşkil etmektedir. Türkiye'de Çanakkale Muharebeleri denince akıllara Arıburnu ve Anafartalar'daki muharebeler gelmekte, Seddülbahir muharebeleri iyi bilinmemektedir. Halbuki İtilaf Ordusunun ana çıkarma bölgesi olan Seddülbahir, Ağustos ayına kadar neredeyse kesintisiz süren taarruzlara sahne olmuş, asıl sonuç buradan alınmaya çalışılmış ve her iki ordu da zayiatın çoğunu burada vermiştir. Dolayısıyla, bugüne kadar ihmal edildiğini düşündüğümüz Seddülbahir muharebelerinin iyi analiz edilmesi, genel olarak Çanakkale muharebelerinin daha iyi anlaşılması açısından son derece mühimdir. Çanakkale Muharebeleri ile ilgili Türk tarih yazımında bir başka eksiklik de karşı tarafın gözünden hadiselere bakılması hususunun göz ardı edildiği gerçeğidir. Konuya sadece Türk tarafından bakılmamış, İtilaf Devletlerine ait birinci el kaynaklar da incelenmiş, her iki tarafın arşiv kaynakları karşılaştırılarak objektif olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers the battles from the 25 April 1915 landings until the last British soldier left Helles on 9 January 1916. The battles of Helles, without a doubt, constitute the bloodiest phases of the Gallipoli campaign. When Gallipoli Battles are mentioned in Turkey, the battles in Arıburnu and Anafartalar come to mind, and the battles of Helles are not well known. However, Helles, the main landing zone of the Allied Army, was the scene of almost uninterrupted attacks until August, the main result was tried to be obtained from here and both armies lost most of their casualties here. Therefore, a good analysis of the Battles of Helles, which we think has been neglected until now, is extremely important for a better understanding of the Gallipoli campaign in general. Another deficiency in Turkish historiography regarding the Battle of Gallipoli is the fact that the issue of looking at the events from the eyes of the other side is ignored. The subject was not only looked at by the Turks, but also the first-hand sources belonging to the Allied Powers were also examined, and the archive sources of both sides were compared and interpreted objectively.