Yurt dışı yaşantısı geçiren ve geçirmeyen lise öğrencilerinin problemleri
  1. Tez No: 4591
  2. Yazar: SÜLEYMAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YADİGAR KILIÇÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
BÖLÜM VII ÖZET Bu araştırmada, önce yurt dışı yaşantısı geçiren ve geçirmeyen öğrencilerin problemleri karşılaştırılmış; da ha sonra da, yurt dışı yaşantısı geçiren öğrencilerin problemlerine etki eden dış göç sürecine ilişkin bazı değişkenler incelenmiştir. Araştırmanın örneklerini 1986-1987 öğretim yılında Ankara il merkezindeki Anadolu Liselerine devam eden 377 yurt dışı yaşantısı geçirmiş öğrenci ile karşılaştırma grubu olarak seçilen 390 yurt dışı yaşantısı geçirmemiş genel resmi lise öğrencisi olmak üzere top lam 767 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilerin problemleri“Problem Envanteri”ile öğrencilerin niteliklerine ilişkin bilgiler ise“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir.. Araştırmada elde edilen verilerin istatistik sel analizlerinde“Varyans Analizi”tekniği ile“t”testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir. 1. Yurt dışı yaşantısı geçiren ve geçirmeyen öğrencilerin problemleri, bazı ortak değişkenlere göre karşılaştırıldığında : a. Yurt dışından dönen öğrencilerin Turkic ye f deki karşılaştırma grubu öğrencilerinden hem genel257 olarak hem de okul yaşamı, gelecekteki öğrenim ve iş yaşamı, ev ve aile yaşamı, başkalarıyla ilişki kurma ve arkadaşlık yaşamı, benlik ve iç yaşam, sağlık ve beden gelişimi problem alanlarına ilişkin olarak daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. b. Yurt dışı yaşantısı geçiren ve geçirme yen her iki öğrenci grubunun en çok işaretledikleri problemlerin okul yaşamı problem alanı ile ilgili problemler olduğu ortaya çıkmıştır. C. Yurt dışından dönen kız ve erkek öğrencilerin her iki cins açısından da karşılaştırma grubundan daha çok problemli oldukları bulunmuştur. Yurt dışı yaşantısı geçiren kızların bu yaşantıyı geçiren erkeklerden daha fazla problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. Yurt dışı yaşantısı geçirmeyen öğrencilerin problemlerinin artması ya da azalması üzerinde cinsiyetin önemli bir etkisi görülmemiştir. d. Yurt dışı yaşantısı geçiren ve geçirmeyen öğrencilerin problemlerinin artması ya da azal ması üzerinde yaşın önemli bir etkisi görülmemiştir. E. Yurt dışı yaşantısı geçiren ve geçirmeyen öğrencilerin problemlerinin artması ya da azalması üzerinde annenin eğitim düzeyinin önemli bir etkisi görülmemiştir. f. Yurt dışı yaşantısı geçiren ve geçirmeyen öğrencilerin problemlerinin artması ya da azal-258 ması üzerinde babanın eğitim düzeyinin önemli bir etkisi görülmemiştir. g. Yurt dışı yaşantısı geçiren ve geçirmeyen öğrencilerin problemlerinin artması ya,da azalması üzerinde ailenin gelir düzeyinin önemli bir etkisi görülmemiştir. 2. Yurt dışından dönen öğrencilerin problemleri, yurt dışı göç sürecine ilişkin bazı değişkenlere göre incelendiğinde. a. Ailenin yurt dışına çıkmadan önceki yerleşim yerlerine göre öğrencilerin problemleri arasında önemli farklar bulunmamıştır. Buna rağmen, yurt dışına çıkmadan önce aileleri köyde yaşayan öğrencilerin, aileleri kasabada, küçük kent ve büyük kentte ya şayan öğrencilere kıyasla yurda dönüşlerinde daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. b. Yurt dışında doğmuş ya da okul öncesi yaşlardayken yurt dışına çıkan öğrencilerin, daha büyük yaşlardayken yurt dışına çıkan öğrencilere kıyasla yurda dönüşlerinde daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. C. Yurt dışında uzun süre kalan öğrencilerin, daha az süre kalan öğrencilere kıyasla yurda döndüklerinde daha çok problemle karşılaştıkları orta ya çıkmıştır.259 d. Yurt dışındayken anaokuluna devam eden öğrencilerle devam etmeyen öğrencilerin problemleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Buna rağmen, yurt dışındayken anaokuluna devam edenlerin, devam etmeyenlere kıyasla yurda dönüşlerinde daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. e. Yurt dışında uzun süre okula devam eden öğrencilerin, daha az süre devam eden öğrencilere kıyasla yurda dönüşlerinde daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. f. Yurt dışındayken Türklerin daha yoğun olduğu sınıflarda okuyan öğrencilerle Türklerin yoğun olmadığı sınıflarda okuyan öğrencilerin problemleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. g. Yurt dışındayken Türklerin daha yoğun olduğu bir çevrede yaşayan öğrencilerle Türklerin yoğun olmadığı bir çevrede yaşayan öğrencilerin problemleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Buna rağmen, yurt dışında Türklerin daha yoğun olduğu bir çevrede yaşayan öğrencilerin Türklerin daha yoğun olmadığı bir çevrede yaşayan öğrencilere kıyasla yurda dönüşlerin de daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. h. Yurt dışındayken daha çok bulundukları dış ülke çocuklarıyla arkadaşlık eden öğrencilerle daha çok Türklerle arkadaşlık eden öğrencilerin problemleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Buna rağmen, yurt dışındayken daha çok bulundukları yurt260 dışı ülkenin çocuklarıyla arkadaşlık eden öğrencilerin, daha çok Türklerle arkadaşlık eden öğrencilere kıyasla yurda dönüşlerinde daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. İ. Yurt dışında bulundukları 0üre içinde Türkiye'ye geliş sıklıklarına göre, öğrencilerin problemleri arasında önemli farklar bulunmuştur. Yılda birkaç kez gelen öğrencilerin yılda bir, birkaç yılda bir ve hiç gelmeyen öğrencilere kıyasla yurda dönüşle rinde daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmış tır. j. Yurt dışından Türkiye'ye kendi isteğiyle dönüş yapmayan öğrencilerin, kendi isteğiyle dönüş yapan öğrencilere kıyasla yurda dönüşlerinde daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. k. Yurt dışından araştırmanın yapıldığı 1986-1987 öğretim yılında dönüş yapan öğrencilerle, daha önceki yıllarda dönüş yapan öğrencilerin problemleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Buna rağmen, araştırmanın yapıldığı 1986-1987 öğretim yılında dönüş yapan öğrencilerin, daha önceki yıllarda dönüş yapan öğrencilere kıyasla daha çok problemle karşılaş tıkları ortaya çıkmıştır. 1. Yurt dışından Türkiye'ye dönüş yaptıklarında 15 ve daha büyük yaşlarda olan öğrencilerle daha küçük yaşlarda olan Öğrencilerin problemleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Buna rağmen,261 yurda dönüş yaptıklarında 15 ve daha büyük yaşlarda olan öğrencilerin, daha küçük yaşlarda dönüş yapan öğrencilere kıyasla daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. Aileleri yurda kesin dönüş yapan öğrencilerle aileleri kesin dönüş yapmayan öğrencilerin problemleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Buna rağmen, aileleri kesin dönüş yapmayan öğrencilerin, aileleri kesin dönüş yapan öğrencilere kıyasla yurda dönüşlerinde daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. n. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açılan uyum kurslarına katılan öğrencilerle bu kurslara katılmayan öğrencilerin problemleri arasın da önemli bir fark bulunmamıştır. Buna rağmen, uyum kurslarına katılan öğrencilerin, katılmayan öğrencilere kıyasla yurda dönüşlerinde daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. o. Türkçe'yi kullanma becerilerine göre öğrencilerin problemleri arasında önemli farklar bulunmuştur. Türkçe'yi kullanma becerisi zayıf olan öğrencilerin Türkçe'yi kullanma becerisi orta ve iyi olan öğrencilere kıyasla, Türkçe'yi kullanma becerisi orta olan öğrencilerin ise Türkçe'yi kullanma becerisi iyi olan öğrencilere kıyasla yurda dönüşlerinde daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır.262 p. Yurt dışından döndükten sonra Türkiye'de en çok bir yıl okula devam eden öğrencilerle da ha uzun bir süre devam eden öğrencilerin problemleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Buna rağmen, Türkiye'de en çok bir yıl okula devam eden öğrencilerin, daha uzun süre okula devam eden öğrencilere kıyasla daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. r. Yurt dışından döndükten sonra daha çok yurt dışı yaşantısı geçiren gençlerle arkadaşlık eden öğrenciler daha çok yurt dışı yaşantısı geçirmeyen gençlerle arkadaşlık eden öğrencilerin problemleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Buna rağmen, daha çok yurt dışı yaşantısı geçiren gençlerle arkadaşlık eden öğrencilerin, daha çok yurt dışı yaşan tısı geçirmeyen gençlerle arkadaşlık edenlere kıyas la daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır, s. Türkiye'de yaşamaktan memnun olmayan öğrencilerin Türkiye'de yaşamaktan memnun olan öğrencilere kıyasla daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. t. Yurt dışına yeniden dönmek isteyen öğrencilerin dönmek istemeyen öğrencilere kıyasla daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. u. Yurt dışından döndükten sonra Gelenek sel Anadolu Lisesi'ne devam eden öğrencilerin Entegras yon Anadolu Lisesi'ne devam eden öğrencilere kıyasla problem envanterinin okul yaşamı ile başkalarıyla iliş-263 ki kurma ve arkadaşlık yaşamı problem alanlarında daha çok problemle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. Geleneksel Anadolu Lisesine devam eden öğrencilerle Entegrasyon Anadolu Lisesine devam eden öğrencilerin problem envanterinin tümüne ve gelecekteki öğrenim ve iş yaşamı, ev ve aile yaşamı, benlik ve iç yaşam, sağlık ve beden gelişimi problem alanlarına ilişkin problemleri arasında Önemli farklar bulunmamıştır Bu araştırmada elde edilen bulgulardan, yurt dışı yaşantısı geçiren öğrencilerin psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerini gerektiren çok sayıda problemlerinin olduğunu ve bu problemlerin öğrencinin cinsiyeti, yurt dışına gidiş yaşı, yurt dışında kalış süresi, yurt dışında okula devam ediş süresi, yurt dışın da yaşadığı süre içinde Türkiye'ye geliş sıklığı, yurt dışından Türkiye'ye kendi isteğiyle dönüş yapıp yapmadığı, Türkçe'yi kullanma becerisi, Türkiye'de yaşamak tan memnun olup almadığı, yurt dışına yeniden dönmek isteyip istemediği gibi faktörlere sıkı sıkıya bağlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
264 SUMMARY In this research, firstly the problems of the abroad- v experienced students were compared with the problems of the abroad-inexperienced students. Then the factors related with immigration process that influence the problems of the abroad-experienced students were exa mined* It is expected that the results of this rese arch will especially provide more reliable knowledge about what kind of Psychological Counseling and Guidance services for the abroad-experienced students can be. The results of this study can also bring some contribu tions to organizing and programming of these services at schools. The sample of this research consists of total 767 students. 377 of them are the abroad-experi enced students attended Anatolian Lyce*es in Ankara in 1986-1987 Academic Year and 390 of them are the abroad- inexperienced students attended Lyce*es» The Lyce*e group was chosen as a reference group. The data related with the problems of the students have been collected by“Problem Check-List”and the data related with personal characteristics of the students by“Questionnaire”. ANOTTA and t -tests were used in the statistical analyses of collected data.265 The results obtained from the research can he summarized as follows: 1. When the problems of abroad-experienced students were compared with the problems of abroad- inexperienced students by some certain independent variables : a. A significant difference was found between the problems of abroad-experienced students and the problems of abroad-inexperienced students. The abroad-experienced students face more problems than the abroad-inexperienced students both in g meral and in problem areas such as* school life, anxiety for the future, family life, interpersonal relations, inner world and health. b. It was found that the problems related with school life were the most faced problems for abroad-experienced students and abroad- inexperienced students, c. A significant difference was found between the problems of abroad-experienced students and abroad-inexperienced students by sex. The abroad- experienced students face more problems comparing with the abroad-inexperienced ones. It was also found that the female students of the abroad-experienced group face more problems than the males. Mo significant effect of sex was found on the increasing and decreasing of the problems of266 abroad-inexperienced students, d. No significant effect of oge was found on increasing and decreasing of the problems of abroad- experienced and abroad-inexperiencend students. e. No significant effect of educational level of mother was found on the increasing and decre asing of the problems of abroad-experienced and abroad- inexperiencend students. f. Ho significant effect of educational level of father was found on the increasing and dec reasing of the problems of abroad-experienced and abroad-inexperienced students. g. No significant effect of family income level was found on the increasing and decreasing of the problems of abroad-experiencend and abroad-inexperien ced students. 2, When the problems of the abroad-experien ced students were examined by some variables related with immigration process : a* Ho significant difference was found between the problems of urban originefi. and rural origi- ned students before immigrating. However, the students whose families had lived in rural areas before Immigrating face more problems than the others. b. A significant difference was found between the problems of the students who were born abroad or went abroad at pre-school ages and the prob-267 lems of the students who went abroad at later ages. The students who were born abroad or went abroad at pre-school ages face more problems than the others, o. A significant difference was found between the problems of the students who spent more than seven years abroad and the problems of the students who spent up to six years abroad. The students who spent more than seven years abroad face more problems than the others. d. No significant difference was found between the problems of the students who attended a kinder-gar t en abroad and the problems of the students who didn't However, the students who attended a kinder garten abroad face more problems than the others. e. A significant difference was found between the problems of students who-e t tended a school abroad more than seven years and the problems of students who attended a school abroad up to six years. The students who attended a school abroad more than seven years face more problems than the others. f. No significant difference was found between the problems of the students who attended a class where Turkish students were in greater numbers and the problems of the students who attended a class where foreign students were in greater numbers.268 g. Mb significant difference was found between the problems of the students ^vho lived in a social environment where Turkish people were in greater numbers and the problems of the students who lived in a social environment where the foreigners were in greater numbers. However, the students lived in a social environment where Turkish people were in majority face more problems than the other's who lived in a social environment where Turkish people were in minority. h. K"o significant difference was found between the problems of the students who had friend ship with the foreign children more and the problems of of students who had friendship with Turkish children. However, the students who had frendship with the foreign children face more problems than those who had friends ship with Turkish students more. i. As to the frequency of visiting to Turkey during the time of living abroad^ there were significant differences among the problems of the students categorized into four groups. The students who visited to Turkey several times a year face with more problems than the students visited to Turkey once a year, once several years and never. ;). A significant difference was found between the problems of students who returned to Turkey willingly and the problems of students who returned269 to Turkey unwillingly. Unwillingly returned students face more problems than the others. k. No significant difference was found between the problems of students who returned to Turkey in 1986-1987 academic year and the problems of students who returned earlier. Nevertheless, thoee who returned in 1986-1987 academic year face more problems than the others. 1. Ho significant difference was found between the problems of the students who returned to Turkey at the ages up to 14 (including 14) and the problems of the students who returned to Turkey at the age of 15 and above. Nevertheless, the students who returned to Turkey at the age of 15 and above face more problems than the others. m. No significant difference was found between the problems of the students whose families didn't return to Turkey completely and the problems of the students whose families returned completely. Ne vertheless, the students whose families didn't return to Turkey completely face more problems than the others. n. No significant difference was found between the problems of the students who attended an adaptation course organized by the Ministery of Education, Youth and Sports and the problems of the students who didn't attend such a course. However, the270 students who attended an adaptation course face more problems than the others. o. As to the ability to use Turkish langu age, there were significant differences among the prob lems of the students categorized into three groups. These groups were (1) the students whose ability to. use Turkish language at poor level, (2) at average level, (3) at good level. The first group of students face more problems than the second and the third groups of students. p. No significant difference was found between the problems of the students who attended school one year or less in Turkey and the problems of the students who attended school more than a year. However, the students who attended school one year or less in Turkey face more problems than the others. r. Ho significant difference was found between the problems of the students who mostly had friendship with abroad-experienced students and the problems of the students whe mostly had friendship with abroad-inexperienced students. Nevertheless, the students who mostly had friendship with abroad- esperi ©need students face more problems than the others. s. A significant difference was found between the problems of the students who were pleased with living in Turkey and the problems of the students who were unpleased with living in Turkey. Nevertheless,271 the students who were unpleased with living in Turkey- face more problems than the others. t. A significant difference was found between the problems of the students who would like to go back abroad and the problems of the students who wouldn't. The students who would like to go back abroad face more problems than the others. u. A significant difference was found between the problems of the students attended Anato lian Lycee and the problems of the students attended Integrated Anatolian Lyce'e by consediring the problem areas. These problem areas ecre school lifeerid interperso nal relations. The students attended Anatolian Lycee face more problems than the others. lo significant difference was found between the problems of the students attended Anatolian Lycee and the problems of the students attended Integrated Anatolian Lycee by considering both in general and in the problem areas such as : anxiety for the future, family life, inner world and health. The following conclusion can be drawn from the results of this study that the abroad-experienced students face lots of problems necessitating a great amount of Psychological Counseling a