ينبوع الحياة لحجة الدين أبي عبد الله محمد بن محمد بن ظفر الصقلي تفسير سورة المائدة دراسة وتحقيق
Hüccet Üddin Ebu Abdullah Muhammed İbn Muhammed İbn Zafar el-Sıkıllı'nın(567h) tarihli Yenbu-Ulhayat adlı eser el- Ma'xxide Suresinin tefsiri (tahkik ve araştırma)- savunma derecesi mükemme
- Tez No: 766205
- Danışmanlar: PROF. DR. MEKKI KLAINA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Arapça
- Üniversite: Jinan University (Lebanon)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 881
Özet
Çalışmada konunun önemi ve“hayat çeşmesine”ulaşma güdüsü, araştırma sırasında karşılaştığım zorluklar, önceki çalışmalar, araştırma planı ve bir teşekkür ve şükran sözü ele alınmaktadır. Giriş bölümünde ise, hadis tefsirinden ve bu alanda sarf edilen çabalardan İbn Zafar dönemine kadar bahsetmeye ayrılmıştır. Birinci bölüm ise, İbn Zafar es-Sikilli'nin dönemi, hayatı ve“Hayat Pınarı”adlı kitabı üç bölüm üzerinden anlatılmaya ayrılmıştır: Birinci bölüm yaşadığı dönemi siyasî, sosyal, ekonomik ve ilmî açılardan incelemektedir, ikinci bölüm İbn Zafar es-Saqili'nin ilmî ve pratik hayatını, üçüncü bölüm ise adının tahkik edilerek Hayat Pınarı'nın incelenmesini ele almaktadır. Kitabın çalışma kitabına ait olduğunu belgeleyen, soruşturmada uygun görülen nüshaları anlatan, yorum kaynaklarını ve yöntemini ve bilimsel değerini belirten ve araştırma yöntemimi belirterek ve bir resim vererek ekledim. her kopya için ilk ve son plakanın İkinci bölüm ise incelemeye ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study covers the importance of the subject and the motivation to reach the“fountain of life”, the difficulties I faced during the research, previous studies, the research plan, and a word of thanks and gratitude. In the introductory part, it is reserved to talk about hadith exegesis and the efforts made in this field until the period of Ibn Zafar. The first chapter, on the other hand, is devoted to explaining Ibn Zafar es-Sikilli's period, his life and his book“Life Spring”in three parts: The first part examines the period he lived in from political, social, economic and scientific perspectives, the second part deals with the scientific and practical life of Ibn Zafar es-Saqili, and the third part deals with the examination of the Spring of Life by examining its name. I added a picture documenting that the book belongs to the workbook, describing the copies deemed appropriate in the investigation, stating the sources and method of interpretation and its scientific value, specifying my research method and giving a picture. of the first and last plate for each copy The second part is devoted to analysis.