Kumar oynama bozukluğu tanılı hastalarda narsistik kişilik özellikleri ile yardım arama davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between narcissistic personality traits and help-seeking behavior in patients with gambling disorder
  1. Tez No: 766341
  2. Yazar: MERAL KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yürüttüğümüz araştırma; kumar oynama bozukluğu tanılı hastalarda kumar bağımlılığı şiddetiyle narsistik kişilik bozukluğu arasında ilişkiyle yardım arama davranışı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. NP İstanbul Beyin Hastanesi ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nde (YEDAM) tedavi gören kumar oynama bozukluğu tanılı olan hastalara ve sosyal medya aracılığı ile gönüllü olarak katılım sağlamak isteyen kişiler üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada yer alan 42 katılımcının cinsiyet değişkenine göre dağılımları; 7 (%16.7) kadın ve 35 (%83.3) erkek olduğu görülmektedir. Örneklem grubuna sırasıyla; demografik bilgi formu, South Oaks Kumar Tarama Tesri( SOKTT), Narsistik Kişilik Envanteri( NKE) ve Tedavi Motivasyonu Anketi(TMA) formu uygulanmıştır. Elde edilen bilgilerin analizi için; SPSS (Statistical Package Program for Social Science) version 21.0 programı kullanılmıştır. Sosyodemografik Veri Formu'nda yer alan değişkenlerin dağılımlarını tespit etmek amacıyla Frekans Analizi kullanılmıştır. Uygulanan ölçekler ile Sosyodemografik Veri Formunda yer alan değişkenler arasındaki farklılığı saptamak için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız t-Testi Analizinden yararlanılmıştır. Ölçeklerin kendi aralarındaki ilişkiyi tespit edebilmek amacıyla ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research aimed to examine the relationship between narcissistic personality traits and help-seeking behaviour in patients with gambling disorder. The study was conducted on patients diagnosed with gambling disorder who are being treated at NP Istanbul Brain Hospital and Green Crescent Counselling Center (YEDAM) and people who want to participate voluntarily through social media. It is seen that the distribution of 42 participants in the study according to the gender variable is 7 (16.7%) female and 35 (83.3%) male. Demographic information form, South Oaks Gambling Screening Test (SOCTT), Narcissistic Personality Inventory (NCI) and Treatment Motivation Questionnaire (TMA) forms were applied to the sample group, respectively. SPSS (Statistical Package Program for Social Science) version 21.0 program was used for the analysis of the information obtained. Frequency Analysis was used to determine the distribution of the variables in the Sociodemographic Data Form. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent t-Test Analysis were used to determine the difference between the applied scales and the variables in the Sociodemographic Data Form. Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between the scales.