'Günler' sergisinin üretim sürecinin mekanlar üzerinden okunması
Reading the exhibition 'Days' through the spaces
- Tez No: 766365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu eser metninin amacı, 2019 yılında Elmadağ'daki Arif Paşa Apartmanı'nda gerçekleşen“Günler”sergisi için üretilen ve tek bir yapıt olarak değerlendirilebilecek çalışmaları ele almaktır. Burada“Günler”sergisi mekanlar ( kent / sokak, atölye, sergi mekanı /galeri) üzerinden okumaya açılmıştır. Sırasıyla metnin bölümlerini oluşturan bu üç mekan, aynı zamanda üretim sürecinin de aşamalarını oluşturmuş, sergiyi ve yapıt(lar)ı büyük ölçüde şekillendirmiştir. Metnin ilk iki bölümü kenti /sokağı, yürüme /dolaşma ve kayıt tutma eylemleri üzerinden konu etmekte ve bu eylemlerin sanat tarihi içerisinde sanatsal üretim yöntemi olarak nasıl kullanıldığına bakmaktadır. Üçüncü bölüm atölye mekanını üretim süreci, yapıt ve mekan ilişkisi üzerinden ele almaktadır. Metnin son bölümü,“Günler”sergisinin üretim sürecini ve süreç sonunda vücut bulan çalışmaları ayrıntılı olarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work text is to discuss the artworks (can be considered as a single work) produced for the exhibition named“Days”that took place in Arif Paşa Building in Elmadağ in 2019 and. Here,“Days”is open to reading through places (city / street, studio, exhibition space / gallery). These places, which respectively constitute parts of the text, also formed the stages of the production process and shaped the exhibition and the work(s) to a great extent The first two parts of the text deal with the city/street through the acts of walking/wandering and record keeping; and also look at how these actions are used as a method of artistic research and production in the history of art. The third chapter deals with the studio space through the relationship between the artwork, production process of the artwork and the space. The last part of the text examines the process of the the exhibiton“Days”and the works that embodied in detail.