Balıkesir İlinde hindi üreticilerinin sosyo-ekonomik yapısı ve sorunları üzerine bir araştırma
The Problems and socio-economic structure of Turkey fattening farms in Balıkesir province
  1. Tez No: 76639
  2. Yazar: CEMAL YÜKSEKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma Balıkesir İlinde hindi üreticiliğine yer veren işletmelerin yoğun olduğu Merkez, Bigadiç, Manyas, Sındırgı, Balya, Gönen ve İvrindi ilçelerinde yürütülmüştür. Araştırmada hindi üreticiliği yapan ailelerin sosyo-ekonomik yapıları ile tarımsal sorunları yanında aile yapısı, karar verme mekanizması, işletme dışı ilişkileri, üreticiler arası mesleki ve sosyal dayanışma, yardımlaşma ve birlikte çalışma durumları da incelenmiştir. Buna göre; ele alınan ailelerdeki ortalama birey sayısı 4.56 olarak bulunmuştur. Aile başkanlarının yarısı ortalama olarak 41- 50 yaşlarındadır. Aile başkanlarının ortalama evlenme yaşı 26, Çocuk sayısı ise 2'dir. Ele alınan deneklerin % 54'ü yaşamlarında bir kez yönetime katılmışlardır. Deneklerin % 88'i ilkokul, % 4'ü lise ve % 8'inin de yüksek okul mezunu olduğu, saptanmıştır. Ailelerin % 84'ü gibi büyük bir bölümü çocuklarını yüksek okulda okutmak istemektedirler. Hindi üreticilerinin % 88'inin çiftçilikle uğraştıkları, % 70'inin ise herhangi bir ikinci işinin bulunmadığı belirlenmiştir.Ele alınan deneklerin, kitle haberleşme araçlarını kullanım durumu yüksek düzeydedir. Ailelerin % 96'sının televizyonu, % 92'sinin radyosu, % 56'sının telefonu bulunduğu ve % 28'inin ise gazete okuduğu belirlenmiştir. Aile başkanlarının % 76'sı haftada bir defa kente gitmekte, % 92'si kent yaşamına özlem duymamaktadır. Deneklerin sahip oldukları işletme büyüklüğü ortalama 40 dekar olup, yıllık ortalama geliri 1.524.723.200 TL'dir. Ailelerin % 60'ınm ekonomik düzeyi orta seviyededir. Gelir dağılımı olumlu bir yapı sergilemektedir. Aile başkanlarının yatırım eğilimlerine bakıldığında % 42'sinin tarımsal yatırım eğiliminde olduğu, % 40'ının işletmede kararları kendisinin aldığı, % 40'ınm ise kararları ortaklaşa aldıkları belirlenmiştir. Araştırma alanı olarak seçilen Balıkesir ilinde hindi üretiminin yoğun olduğu 7 ilçede de üreticilerin yalnızca aile iş gücü ile üreticiliği sürdürdükleri ve % 33 oranında atıl işgücü bulunduğu saptanmıştır. İncelenen işletmelerin % 92'sinin hindi palazlarını peşin bedelle aldıkları, bir besi döneminde hindi basma 3.84 saat işgücü kullandıkları ve bir kg hindi etini ise 184.189.- TL'ye mal ettikleri saptanmıştır. Ele alınan hindi üreticilerinin % 54'ü herhangi bir kooperatife üye değildir. Köy gençlerinin % 76'sı alternatif uğraşı alanı olmadığından zorunlu olarak tarımla uğraştıklarını belirtmişlerdir. Kredi kullanan deneklerin % 65'i aldıkları krediyi aile gereksinimlerini gidermede yani tarımsal amaç dışı kullandıklarını samimi olarak ifâde etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out on turkey fattening farms in Bigadiç, Manyas, Sındırgı, Balya, Gönen, İvrindi and Central districts of Balıkesir province which turkey fattening concentrated. In this research; basides socio-economic structure and agricultural problems of turkey fattener families; family structure, decision making mechanism, relations with out of farm, occupational and social solidarity among farmers, to help each other and cooperative working conditions have also been examined. It is found that the number of average family member is 4,56 people in those families. Almost half of the family heads 41-50 years old. An average marriage age for family heads is 26 and number of children is 2. 54 percent of those family heads have participated to administration of village once in their life. 88 percent of them have primary school degree, 4 percent of them have high school degree and 8 percent of them have higher school degree. 84 percent of families want to educate their children in higher schools. 88 percent of the turkey fattener families working on farming and 70 percent of those families haven't any other income source. The making use of mass media level for interwieved farmers is high 96 percent of families have television, 92 percent of them have radio, 56 percent of them have telephone and 28 percent of them read newspaper regularly. 76 percent of family heads go to city once a week, 92 percent of them are not interested in living in urban area.IV Average farm size is 40 da and annual average farm income is 1.524.723.200 TL. 60 percent of the families on average income level. Income distribution is affirmative. 42 percent of family heads have tendency to invest for farming; 40 percent of them take a decision by themselves and 40 percent of them take decisions by collectively on farming. It is found that farmers use their own family manpower during their turkey fattening activities and there is 33 percent inactive manpower in turkey fattening farms. 92 percent of the farms buy the turkey poults in cash, they use 3,84 h manpower per turkey and cost price of one kg turkey meat is 184.189, TL. 54 percent of turkey fatteners are not a member of any cooperative. 76 percent of the rural youth work in agriculture involuntary, because they don't have any alternative for employment. 65 percent of turkey fatteners who used credit, cordially declared that they used those credits for non-agricultural activities,.