Farklı toprak işleme sistemlerinin tarla trafiği ve toprak sıkışması yönünden karşılaştırılması
Comparison of different tillage systems with respect to field trafficability and soil compaction
- Tez No: 76638
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ARİF EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Farklı toprak işleme sistemlerinin ve bu sistemlerden sonra uygulanan tarla trafiğinin, toprak sıkışmasını karakterize eden çeşitli parametreler üzerine etkilerinin belirlenmesinin amaçlandığı bu çalışmada, toprak işleme sistemleri olarak, çizel + tandem diskli tırmık (Sİ), çizel + kültüvatör-dişli tırmık kombinasyonu (S2), kulaklı pulluk + kültüvatör-dişli tırmık kombinasyonu (S3), kulaklı pulluk + tandem diskli tırmık (S4), yatay milli rototiller-döner tırmık kombinasyonu (S5) ve düşey milli rototiller- döner tırmık kombinasyonu (S6) incelenmiştir. Toprağın fiziksel özellikleri (hacim ağırlığı, porozite, gravimetrik nem içeriği, havalanma porozitesi), direnç parametreleri (kesilme direnci, penetrasyon direnci), zemin basıncı, lastik iz derinliği ve tarla trafiği değerlerinin farklı sistemlerle işlenmiş parsellerdeki değişimi analiz edilerek, parametreler arasındaki ilgi dereceleri saptanmıştır. Ayrıca, parsellerdeki ortalama ağırlık çapı ve artık gömülme oranı ile toprak işleme sırasındaki işletme karakteristikleri de belirlenmiştir. Toprağın incelenen fiziksel özellikleri üzerine toprak işleme sistemi ve derinliğin etkisi önemli bulunmuştur ( Uygulanan trafiğin ise hacim ağırlığı, toplam porozite ve havalanma porozitesi üzerine etkisi önemli ( bulunurken, gravimetrik nem içeriği üzerine etkisi önemsiz (p>0.05) bulunmuştur. İncelenen tüm parsellerde, toprağın tarla trafiğinden kaynaklanan fiziksel özellik değişiminin 20-25 cm' de önemsiz, 0-5 ve 10-15 cm'de ise önemli olduğu belirlenmiştir. 0-5 ve 10-15 cm derinlikte, toprak işleme sonunda hacim ağırlığı nispeten daha düşük ve porozitesi daha yüksek olan parsellerin trafik uygulamasıyla oransal olarak daha fazla sıkıştırılma eğilimi gösterdiği saptanmıştır. Sıkışmanın toprağın fiziksel özellik değişimlerine etkileri genel olarak değerlendirildiğinde, Sİ ve S2 sistemleriyle işlenmiş olan parsellerin uygulanan trafiksırasında hacim ağırlığı ve porozitede meydana gelen değişimlere karşı daha fazla direnç gösterdiği belirlenmiştir. Buna karşın, S3 ve S4'ün ise tarla trafiğine karşı en hassas ve potansiyel sıkışma eğilimi en yüksek sistemler olduğu gözlemlenmiştir. Tüm deneme parsellerinde toprak işleme sistemi, derinlik ve trafiğin direnç parametreleri üzerine etkisinin önemli (p olduğu belirlenmiştir. Trafik uygulaması sonucunda elde edilen kesilme direnci ve penetrasyon direnci değerleri 0-10 ve 10-20 cm derinlikte tüm parsellerde trafik öncesine göre önemli düzeyde farklı bulunmuştur. Trafik uygulamasının oransal olarak en fazla 0-10 cm derinlikteki direnç parametrelerini etkilediği, buna karşın 20-30 cm' de önemli bir etki görülmediği anlaşılmıştır. Toprağın 0-10 ve 10-20 cm derinliğinde, trafik uygulaması sonucu direnç parametrelerindeki en büyük artış oranlan S4 ve S3 sistemleriyle işlenmiş olan parsellerde elde edilmiştir. S 1 ve S2 sistemleriyle işlenen parsellerin ise trafik uygulamasından diğer sistemlere göre daha az etkilendiği tespit edilmiştir. Ayrıca, işleme derinliklerinin az olmasından dolayı S 5 ve S6 sistemlerinin işleme sırasında 10-20 cm' de toprak direncini yeterli düzeyde azaltamadığı belirlenmiştir. Toprak işleme sistemi ve derinliğin trafik uygulaması sırasında ölçülen kalıcı ve maksimum zemin basınçları üzerine etkisinin önemli olduğu (p ve en büyük kalıcı basıncın hem 10 hem de 20 cm' de S3 sistemiyle işlenmiş parsellerde oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu derinliklerdeki en düşük kalıcı basınç ise sırasıyla Sİ ve S6 parsellerinde elde edilmiştir. Trafik uygulaması sırasında en büyük lastik iz derinliği S3, en küçük ise S 1 parsellerinde oluşmuştur. Ortalama ağırlık çapının sürüm sırasında lastik izinin geçtiği ve geçmediği bölgelere göre önemli düzeyde ( değiştiği ve her iki bölgede de en büyük çapın Sİ, en küçük çapın ise S5 parsellerinde oluştuğu görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, topraktaki potansiyel sıkışma tehlikesini arttırma eğiliminde olan kulaklı pulluğun yerine çizelin ilk sürüm olarak kullanılmasının ve yatay milli rototiller ile düşey milli rototillerin ise toprağın üst katmanlarında uygun şartlar yaratmalarına rağmen sürüm derinliğinin sınırlı kalıp, alt katmanları sıkışık bırakmasından ötürü birincil sürüm yerine derin sürümün ardından ikincil sürüm olarak kullanılmasının daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır. Ayrıca incelenen deneme koşullarında, belirtilen tüm kriterlere ilişkin yapılan değerlendirmeler ışığında en uygun toprak işleme sistemin S2 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study aimed to determine the effects of different tillage systems and subsequent wheel traffic applications on various soil compaction assessment parameters a total of six tillage systems including, chisel + tandem disk harrow (SI), chisel + cultivator-tooth harrow combination (S2), mouldboard plough + cultivator-tooth harrow combination (S3), mouldboard plough + tandem disk harrow (S4), horizontal axis rotary tiller-rotary harrow combination (S5) and vertical axis rotary tiller-rotary harrow combination (S6) were analysed. The variation of soil physical properties (bulk density, porosity, moisture content, air porosity), strength parameters (shear strength, penetration resistance), ground pressure, tire sinkage depth and field trafficability for each plot tilled by different systems were examined as well as correlation among the parameters were determined. Further, the mean weight diameter, percent residue lost and operational characteristics of the systems were assessed. The effects of tillage system and depth on soil physical properties were found to be significant (p Besides, the effects of field traffic on bulk density, porosity and air porosity were also found significant (p whereas on moisture content insignificant (p>0.05). In all plots, variations resulting from field traffic were considered as insignificant at 20-25 cm depth, in contrast significant at 0-5 and 10-15 cm depth. At 0-5 and 10-15 cm depth ranges, the plots having less bulk density and more porosity were susceptible to compaction proportionally more than the others. As to the evaluation of general effects of compaction on physical properties, systems SI and S2 were tended to be more resistant to the variation of bulk density and porosity resulting from the effects of compactive forces. In contrast, the highest compaction susceptibility and potential compaction trend was observed in conventional (S3, S4) tillage systems.IV The variation of strength parameters due to tillage system, depth and field traffic was found significant (p among all test plots. Shear strength and penetration resistance at 0-10 and 10-20 cm depth after traffic exhibited statistically significant differences than that of before traffic. However, the proportional increments were higher at 0-10 cm. On the other hand, there observed no significant traffic effect at 20-30 cm. The highest increments due to traffic at 0-10 and 10-20 cm depth were occurred in S4 and S3 plots. On the contrary, it was observed that, SI and S2 plots were proportionally less affected from traffic applications than other systems regarding strength parameters. Further, owing to shallower tillage depth, systems S5 and S6 were not able to reduce the soil strength at 10-20 cm sufficiently. The effects of tillage system and depth on the permanent and maximum ground pressure measured during the traffic applications were found to be significant (p The highest permanent pressure at both 10 and 20 cm was obtained in the plots tilled by S3, whereas, the lowest in SI and S6 plots respectively. As well as that, the maximum and minimum tire sinkage depths were observed in S3 and S 1 plots respectively. The mean weight diameter was varied significantly (p due to tillage system and wheel tracks during tillage. In both wheel tracked and non-wheel tracked regions, the minimum diameter was found in S5 plots whilst maximum in S 1. According to the approached research findings, it was determined that using chisel instead of mouldboard plough that exhibited greater potential compaction susceptibility would be more convenient in respect of preventing excessive soil compaction. Besides, although rotary tiller provided suitable conditions in the upper layer, since its working depth was restricted and leaves subsoil more compacted, it would be better to use it as a secondary implement after deep tillage. Consequently, for these test conditions, S2 system was determined to be more convenient considering the evaluations concerning the mentioned criterion.