Kızılçam odununun metal yüklü klinoptilolitle katalitik pirolizi
Catalytic pyrolysis of red pine wood with metal loaded clinoptilolite
- Tez No: 766488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUDDUSİ AKALIN, DOÇ. DR. HAMZA ŞİMŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, atık odun talaşının pirolizi farklı sıcaklıklarda (300, 400, 500, 600 °C) katalizörsüz ve katalizörle gerçekleştirilmiştir. Katalizörsüz deneylerde ürün dağılımı ve biyoyağların bileşimi üzerine sıcaklığın etkisi incelenmiştir. Katalizörsüz piroliz deneylerinde maksimum biyoyağ (%9,67) ve sıvı ürün verimi (%52,79) 500 °C'deki deneyden elde edilmiştir. Katalitik piroliz deneylerinde farklı tipteki katalizörler (MgCl2, ZnCl2, klinoptilolit, Mg-yüklenmiş klinoptilolitler ve Zn-yüklenmiş klinoptilolitler) 500 °C'de farklı katalizör yüklemelerinde (ağ. %10, 20, 40) kullanılmıştır. Metal yüklü klinoptilolitlerin hazırlanmasında iki farklı metod kullanılmıştır. Ürün verimleri katalizör türü ve katalizör oranından önemli ölçüde etkilenmiştir. Katalizör türü ve katalizör oranının biyoyağların bileşimlerine etkileri de incelenmiştir. Katalizörsüz ve klinoptilolitlerle katalitik deneylerden elde edilen biyoyağlardaki başlıca bileşikler fenolik bileşiklerdir. Katalizörsüz ve katalitik piroliz deneylerinden elde edilen biyoyağların üst ısıl değerleri hammaddeden yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, pyrolysis of waste wood sawdust was performed at different temperatures (300, 400, 500, 600 °C) without and with catalysts. The effect of temperature on the product distribution and composition of bio-oils was investigated in the experiments without catalyst. The maximum bio-oil (9,67 wt%) and liquid product yield (52,79 wt%) were obtained from the experiment at 500 °C in the non-catalytic pyrolysis experiments. Different types of catalysts (MgCl2, ZnCl2, clinoptilolite, Mg-loaded clinoptilolites and Zn-loaded clinoptilolites) were used at 500 °C with different catalyst loadings (10, 20, 40 wt%) in the catalytic pyrolysis experiments. Two different methods were used to prepare metal loaded clinoptilolites. The product yields were significantly affected by the type of catalyst and catalyst ratio. The effects of catalyst type and catalyst ratio on the composition of bio-oils were also investigated. Phenolic compounds were the major compounds which were found in the bio-oils obtained from non-catalytic and catalytic experiments with clinoptilolites. The higher heating values of bio-oils which were obtained from catalytic and non-catalytic pyrolysis experiments were higher than the raw material.