Algılanan aile yaşam doyumunun maneviyat ve psikolojik esneklik üzerindeki etkisi
The effect of perceived family life satisfaction on spirituality and psychological flexibility
- Tez No: 766489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Algılanan aile yaşam doyumunun maneviyat ve psikolojik esneklik üzerindeki etkisinin incelendiği bu araştırma, betimleyici araştırma yöntemlerinden tarama araştırması modeli çerçevesinde planlanmıştır. Çalışmada, genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da yaşayan, 18-45 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Evrende yer alan 359 katılımcı, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak örnekleme dâhil edilmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formunu, Aile Yaşam Doyumu Ölçeğini, Manevi Yönelim Ölçeğini, Kabul ve Eylem Formu-II'yi kapsayan anket formu veri toplama aracı kullanılmıştır. Veriler Google form aracılığı ile toplanmış ve SSPS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında dört alt probleme cevap aranmıştır ve ulaşılan bulgular şu şekildedir: (1) Aile yaşam doyumu puanlarında her bir birimlik artış, katılımcıların manevi yönelimi yüksek olan grupta yer alma ihtimallerini %3,3 oranında yükseltmektedir. (2) Algılanan aile yaşam doyumunun yordama düzeyi kontrol edildiğinde, araştırma kapsamında incelenen demografik değişkenlerin hiçbiri katılımcıların manevi yönelimi yüksek olan grupta yer alma ihtimallerini istatistiksel olarak kestirememektedir. (3) Aile yaşam doyumu puanlarında gerçekleşen her bir birimlik artışa karşılık katılımcıların psikolojik esneklik puanlarında 0,2 puanlık bir artışın olması öngörülmektedir. (4) Her yaş artışında psikolojik esneklik puanlarında 0,2 puanlık bir artışın olması ve babası hayatta olanların psikolojik esneklik puanlarının babası vefat etmiş olanlara göre 3,85 puan daha yüksek olması beklenmektedir. Ulaşılan bu bulgulara dayanarak bireylerin algıladığı aile yaşam doyumunun artması halinde maneviyat düzeylerinin ve psikolojik esneklik düzeylerinin aratacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research, which examines the effect of perceived family life satisfaction on spirituality and psychological flexibility, was planned within the framework of the survey research model, which is one of the descriptive research methods. In the study, the relational screening model, which is one of the general screening models, was used. The population of the research consists of individuals between the ages of 18-45 living in Istanbul. 359 participants were included in the sampling using the easily accessible sampling method. In the study, a questionnaire form data collection tool including Personal Information Form, Family Life Satisfaction Scale, Spiritual Orientation Scale, Acceptance and Action Form-II was used. The data were collected via Google form and analyzed using the SSPS program. Within the scope of the research, answers to four sub-problems were sought and the findings are as follows: (1) Each unit increase in family life satisfaction scores increases the probability of the participants to be in the group with a high spiritual orientation by 3.3%. (2) When the predictive level of perceived family life satisfaction is controlled, none of the demographic variables examined within the scope of the research can statistically predict the probability of the participants to be in the group with a high spiritual orientation. (3) For each unit increase in family life satisfaction scores, it is predicted that there will be an increase of 0.2 points in the psychological flexibility scores of the participants. (4) It is predicted that there will be an increase of 0.2 points in psychological flexibility scores as age increases one unit and that the psychological flexibility scores of the participants whose fathers have passed away will be 3.85 points lower than those whose fathers are still alive. Based on these findings, it can be said that if individuals' perceived family life satisfaction increases, their level of spirituality and psychological flexibility will increase.