Yutma sırasında farklı viskozitelerin epiglot hareket ve süresine etkileri
The effects of different viscosities on epiglottis movement and duration during swallowing
- Tez No: 766491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Physiology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Aerodigestif sistemin bileşenlerinden olan yutma, ağızdan alınan farklı reolojik ve fiziksel özellikteki besinlerin havayolunun korunarak mideye geçişi sırasında bir dizi biyomekanik etkinlik gerektiren nöromusküler bir olaydır. Bu çalışmanın amacı sağlıklı yetişkinlerde farklı postürlerde (normal postürde yutma ve Chin Tuck manevrası ile yutma) ve farklı kıvamlarda (sıvı ve puding) yutmanın yutma seslerinin süre ve şiddetine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışma 60 sağlıklı genç yetişkin katılımcı ile yürütülmüştür. Dahil edilme ve dışlama kriterleri sonrası araştırmaya uygun olan gönüllülere sırasıyla nötr pozisyında 10'ar cc su ve puding, daha sonra Chin Tuck pozisyonunda yine 10'ar cc su ve puding verilmiştir. Yutma sesleri krikoidin lateraline yerleştirilen bir mikrofon ile ses arayüzü bağlantısı kullanılarak bilgisayara dijital olarak kaydedilmiştir. Yutma sesleri Praat ses analiz programı ile araştırmacı tarafından analiz edilerek yutma sesi süresi (saniye) ve şiddeti (dB) hesaplanmıştır. Verilerin SPSS 26.0 paket programında tanımlayıcı istatistikleri ve birbirleriyle ilişkileri %95 güven aralığında analiz edilmiştir. Bunun sonucunda nötr pozisyonda kıvam artışına bağlı olarak yutma sesi süresi artarken Chin Tuck pozisyonunda bu sürede anlamlı bir değişiklik olmadığı saptanmıştır. Ayrıca yutma sesi şiddetinin kıvam artışıyla azaldığı ve Chin Tuck manevrasıyla yutma seslerinin şiddetinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Disfaji rehabilitasyonunda sıklıkla kullanılan telafi edici yöntemlerden olan diyet modifikasyonu ve Chin Tuck manevrasının sağlıklı katılımcılardaki yutma performansına etkisi çalışmamızda sunulmuştur. Bu bulguların güncel literatüre ve gelecekte yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Swallowing, which is one of the components of the aerodigestive system, is a neuromuscular event that requires a series of biomechanical activities during the passage of foods with different rheological and physical properties taken from the mouth to the stomach by protecting the airway. The aim of this study is to investigate the effects of swallowing in different postures (normal posture swallowing and Chin Tuck maneuver) and different consistencies (liquid and pudding) on the duration and intensity of swallowing sounds in healthy adults. 60 healthy young adult volunteers participated in the study. After the inclusion and exclusion criteria, the volunteers who were eligible for the study were given 10 cc of water and pudding in the neutral position, and then 10 cc of water and pudding in the Chin Tuck position, respectively. Swallowing sounds were digitally recorded on a computer using a microphone placed lateral to the cricoid cartilage and using the audio interface connection. Swallowing sounds were analyzed by the researcher with the Praat sound analysis program, and the duration (seconds) and intensity (dB) of the swallowing sound were calculated. The descriptive statistics of the data and their relations with each other were analyzed in the SPSS 26.0 package program at the 95% confidence interval. As a result, it was determined that while the duration of the swallowing sound increased due to the increase in consistency in the neutral position, there was no significant change in this time in the Chin Tuck position. In addition, it was concluded that the swallowing sound intensity decreased with the increase in consistency and the swallowing sound intensity increased with the Chin Tuck maneuver. The effects of diet modification and Chin Tuck maneuver, which are frequently used compensatory methods in dysphagia rehabilitation, on swallowing performance in healthy participants are presented in our study. It is thought that these findings will contribute to the current literature and future studies.