Pilot ölçekli dolaşımlı bir akışkan yatak yakma sisteminin tasarımı ve yanma çalışmaları
Design and operation studies of a pilot scale circulating fluidized bed system
  1. Tez No: 6018
  2. Yazar: GÖKSEL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
PILOT ÖLÇEKLİ DOLAŞIMLI BİR AKIŞKAN YATAK YAKMA SİSTEMİNİN TASARIMI VE YANMA ÇALIŞMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Göksel ÖZKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1989 OZ Bu çalışmada 50 kW ısı kapasiteli, 0.125m x 1.80m silindirik bo yutta pilot ölçekli dolaşımlı bir akışkan yatak yakma sistemKD.A.Y.Y.S, tasarlanarak kurulmuştur. Sistem 0.31m dış çapında içi 0.085m et ka lınlığında refraktörle kaplı bir çelik borudan oluşturulmuştur.. Do laşım, siklon çıkışı ile yatak arasına yerleştirilen 0.10m x 0.14m x 0.10m boyutlarındaki bir akışkan yatakla sağlanmıştır. Yatak malzemesi olarak silis kumu ve kül karışımı kullanılmıştır. Kömür yatağa sabit devirli bir vidalı besleyici ve L-valf besleyiciyle beslenmiştir. Sis temde 0.0009m çapında, % 45.31 kül ve % 3.76 yanıcı kükürt içeren Beypazarı Linyiti yakılmıştır. Deneyler 840-865°C yatak sıcaklığında, % 20 fazla hava ile 15.6 kg/h kömür ve 1.75 m/s hava besleme hızında yürütülmüştür. Deneylerde yatak boyunca sıcaklık değişimi, yanma ve rimi ve baca gazı emisyonları incelenmiştir. Yatak boyunca sıcaklık değişimi iki değişik besleme noktası (dağıtıcı elekten 0.17m ve 0.52m yukardan) için sırasıyla 140-150°C ve 80-100°C arasında gerçekleşmiş tir. Yanma verimi ise iki yöntemle hesaplanmıştır. Baca gazı ve külde yanmamış bileşenlerin yanma ısısının kömür yanma ısısına oranıyla tanımlanan birinci yönteme göre yanma verimi % 91.4 olarak belirlenmiştir. İkinci yönteme göre % 97.6 olarak be lirlenen yanma verimi ise baca gazında ölçülen C02 mol sayısı toplam karbonlu bileşiklerin mol sayısına oranlanarak belirlenmiştir. Deney- ler ayrıca değişik Ca/S mol oranlarında kömür yakılarak tekrarlanmış ve baca gazı emisyonları incelenmiştir. Ca/S mol oranı 0.8-1.4 ara sında % 77-98' lik bir S02 tutunması sağlanmıştır. NOx emisyonunun ise 300 ppm civarında olduğu bulunmuştur. -iii-
Özet (Çeviri)
DESIGN and OPERATION STUDIES of A PILOT SCALE CIRCULATING FLUIDIZED BED SYSTEM (M.Sc. Thesis) Göksel ÖZKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1989 ABSTRACT In this study a pilot scale circulating fluidized bed combustor system which has the 50 kW thermal capacity and 0.125m x 1.80m cylindrical dimension, was designed and constructed. System consists of a 0.31m outside diameter steel pipe inner surface of which was covered by a refractory having a thickness of 0.085 m. Circulation was provided by a fluidized bed placed between the cyclon outlet and the bed which has 0.10m x 0.14mx0.10m dimensions. A mixture of sand and ash was used as bed material. Coal was fed to the bed by using a constant frequency screw feeder and an L-valve feeder. In this system, 0.0009m diameter Beypazarı Lignite containing 45.31 % ash and 3.76 % combustible sulfur was burned. Experiments were carried out at 840-865 °C, with a coal feed rate of. 15.6 kg/h and with an air feed rate of 1.75 m/s, using 20 % excess air. Temperature variation along the bed height, combustion efficiency, and flue gas emissions were investigated in the experiments. Temperature variation along the bed height was obtained as 140-150 °C and 80-100 °c for two different feed point locations of 0.17m and 0.52m above the distributor sieve respectively. Combustion efficiency was evaluated by using two methods. Its value was found as 91.4 % basing on the first method which was defined as the ratio heat of combustion of the unburned components in the flue gas and in ash to the heat of combustion of coal. According to the second method, combustion efficiency was found as 97.6 %. In this method combustion efficiency was defined as the ratio of the number of moles of CO2 measured to the total number of moles of carbon containing compounds in the flue gas. Experiments were also repeated at various Ca/S mol ratio in the feed and the corresponding flue gas emissions were investigated, 77-98 % of SO2 removal was achieved corresponding to Ca/S ratio of 0.8-1.4 in the feed. N0X emission was found as 300 ppm. -iv-