Yerel yönetimlerde kıyı tesisi işletmeciliğinin değerlendirilmesi: Balıkesir örneği
Evaluation of coastal facility management in local goverments: The case of Balıkesir
  1. Tez No: 766523
  2. Yazar: GÖKHAN UÇDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik Mühendisliği ve İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik Mühendisliği ve İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ulaştırma sektörü, diğer tüm sektörler ile etkileşim halindedir. Bu yüzden sektörlerdeki gelişmelerin hızlanması, yavaşlaması ya da engellenmesi ulaştırma sektörüne bağlıdır. Deniz taşımacılığı, ulaştırma sektörünün önemli kollarından birisidir. Taşıma kapasitesinin büyüklüğü ve ucuzluğu sebebiyle doğru uygulandığında dünya ticaret hacminde en büyük oranlı taşımacılık olmaktadır. Yeni ticaret kapıları ve pazarlar doğuran limanlar, ülkelerin dünyaya açılan kapıları olup bölgesel ve ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada belediyeler, oluşma nedenleri ve görevleri, yerel yönetimlerde liman işletmeciliği, liman çeşitleri ve hizmetleri, liman yönetimi, Türkiye'deki limanlar ve durumları, liman yeri seçimi, liman planlaması, bölgeye etkileri ve liman yapılırken izlenen yollar incelenmiş ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Erdek Feri İskelesi, Paşalimanı(Balıklı) İskelesi, Avşa İskelesi, Ekinlik İskelesi, Marmara İskelesi, Çınarlı İskelesi ve Saraylar Limanı isimli limanların mevcut durumu SWOT-PEST analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transportation sector interacts with all other sectors. Therefore, the acceleration, deceleration or inhibition of the developments in the sectors depends on the transportation sector. Maritime transport is one of the important branches of the transport sector. Due to the size and cheapness of the carrying capacity, when applied correctly, it is the transportation with the highest rate in the world trade volume. Ports that create new trade gates and markets are the gateways of countries to the world and contribute to the regional and national economy. In this study, municipalities, their causes and duties, port management in local governments, port types and services, port management, ports in Turkey and their situations, port locaiton selection, port planning, effects on the region and the ways followed while the port was built were examined and Erdek Feri Pier, operated by Balıkesir Metropolitan Municipality, The current status of the ports named Paşalimanı(Balıklı) Pier, Avşa Pier, Ekinlik Pier, Marmara Pier, Çınarlı Pier and Saraylar Port were evaluated with SWOT-PEST analysis.