Fibromiyalji sendromu olan bireylerde, çocukluk çağı travmatik yaşantılar, şema modları ve kendini susturmanın genel psikopatoloji üzerindeki etkisi
Individuals with fibromiyalgia syndrome, the effect of childhood trauamatic experiences, schema modes and self silencing on general psychopathology
- Tez No: 766577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, psikosomatik bir görünüş olarak değerlendirilebilecek olan fibromiyalji sendromuna sahip olan bireylerde, çocukluk çağı travmaları, şema modları ve kendini susturmanın genel psikopatoloji açısından rolünü inceleme ve sağlıklı bir örneklem grubuyla karşılaştırmaktır. Araştırma katılımcıları, katılım kriterlerini karşılayan 96'sı deney ve 96'sı kontrol grubu olmak üzere 192 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada çocukluk çağı travmatik yaşantıları değerlendirebilmek amacıyla Çocukluk Çağı Travmatik Yaşantılar Ölçeği, bireylerin kendilerini susturma düzeylerini inceleyebilmek amacıyla Kendini Susturma Ölçeği, şema modlarını ölçebilmek amacıyla Şema Mod Ölçeği ve genel psikopatoloji düzeylerini değerlendirebilmek amacıyla Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Kendini Susturma Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri puanlarının fibromiyalji sendromuna sahip olan bireylerde daha yüksek olduğu görülmüştür. Gerçekleştirilen çoklu regresyon analizi sonuçları, fibromiyalji sendromuna sahip olan katılımcılarda, Şema Mod Ölçeği alt ölçekleri açısından İncinmiş Çocuk ve Öfkeli Çocuk boyutu ve Kendini Susturma Ölçeği alt ölçekleri açısından, Bölünmüş Benlik boyutu puanlarının Kısa Semptom Envanteri puanlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of childhood traumas, schema modes and self-silencing in terms of general psychopathology in individuals with fibromyalgia syndrome, which can be evaluated as a psychosomatic appearance, and to compare them with a healthy sample group. The research participants consisted of 192 individuals, 96 of whom were in the experimental group and 96 were in the control group, who met the participation criteria. In the study, Childhood Traumatic Experiences Scale was used to evaluate childhood traumatic experiences, Self-Silencing Scale to measure individuals' self-silencing levels, Schema Mode Scale to measure schema modes, and Brief Symptom Inventory to measure general psychopathology levels. In the study, Childhood Traumatic Experiences Scale was used to evaluate childhood traumatic experiences, Self-Silencing Scale to examine individuals' self-silencing levels, Schema Mode Scale to measure schema modes, and Brief Symptom Inventory to evaluate general psychopathology levels. As a result of the analyzes performed, it was observed that the scores of the Childhood Mental Trauma Scale, the Self-Silencing Scale, and the Brief Symptom Inventory were higher in individuals with fibromyalgia syndrome. The results of multiple regression analyzes revealed that, in terms of the Schema Mode Scale subscales, the Hurt Child and Angry Child subscales and the Self-Silencing Scale subscales, the Split Self dimension scores statistically significantly predicted the Brief Symptom Inventory scores in participants with fibromyalgia syndrome.