Fasial plastik cerrahide fibrin yapıştırıcı kullanımındaki tecrübelerimiz
Our experiences in the use of fibrin glue in facial plastic surgery
  1. Tez No: 766579
  2. Yazar: ANI ÇİNPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA BAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yüz kırıklarında veya kemik defekti nedeniyle kemik grefti kullanılan vakalarda fiksasyon, plak ve vida yöntemi ile yapılmaktadır. Sinüs içeren frontal kemik ya da maksiller kemik gibi yapıların ön duvarlarının kırıklarında ise plak ve vida yöntemi, kemiklerin parçalanmasına sebep olduğundan çoğunlukla bu bölgenin kemikleri çıkarılmaktadır. Bu da sinüzüt, rinit gibi sekonder hastalıklara sebep olmaktadır. Kemik grefti uygulamasında plak vida kullanımı özellikle kansellöz kemik greftlerinde parçalanmaya sebep olmaktadır. Vasküler malformasyon cerrahisi sonrası kanama ve hematom en sık görülen komplikasyondur. Bu komplikasyonlar sekonder cerrahiye ya da iyileşme döneminin uzamasına sebep olmaktadır. Doku hasarı nedeniyle deri grefti uygulanacak vakalarda ise özellikle defekt alanın düzensiz olduğu durumlarda deri grefti uygulamaları güç olmaktadır. Bu da greft kaybına ya da iyileşme döneminin uzamasına sebep olmaktadır. Doku yapıştırıcıları, maksilla ön duvarı ve frontal sinüs ön duvarı kırıklarının tespitinde, maksilla ve ya frontal kemik defektlerinde kemik grefti tespitinde, vasküler malformasyon eksizyonu sonrası kanamayı engellemek amacıyla ve deri grefti cerrahisinde defekt alanının düzensiz olduğu durumlar için iyi bir alternatif olabilmektedir. Fibrin yapıştırıcı doğal ve inflamatuar yanıtı tetiklemeyen bir malzemedir. Fibrin yapıştıcının fasial plastik cerrahide kullanımı rutin olmayan çok yeni bir uygulamadır. Bu tez çalışmamızda; 2019-2022 yılları arasında Gaziosmanpaşa Hastanesi Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi kliniğinde, fasial cerrahide fibrin yapıştırıcı uygulanan vakalar retrospektif olarak taranarak 15 hasta tespit edilmiş ve bu hastaların sonuçları değerlendirilmiştir. Hasta takiplerinde komplikasyon meydana gelmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In cases where bone grafts are used due to bone defect or facial fractures, fixation is done by plate and screw method. In the fractures of the anterior walls of structures such as the frontal bone or maxillary bone containing the sinüs, the plate and screw method causes the bones to break down, so the bones of this region are mostly removed. This causes secondary diseases such as sinusitis and rhinitis. The use of plates and screws in bone graft fixation causes disruption, especially in cancellous bone grafts. Bleeding and hematoma are the most common complications after vascular malformation surgery. These complications lead to secondary surgery or prolongation of the recovery period. In cases where skin graft will be applied due to tissue damage, application is difficult especially in cases where the defect area is irregular. This causes graft loss or prolongation of the recovery period. Tissue adhesives can be a good alternative for fixation of maxillary anterior wall and frontal sinüs anterior wall fractures, bone graft fixation in maxillary or frontal bone defect, to prevent bleeding after vascular malformation excision and in skin graft surgery in cases where the defect area irregular. Fibrin glue is a natural material that does not trigger the inflammatory response. The use of fibrin sealant in facial plastic surgery is a very new non-routine application. In this thesis; between the years 2019-2022, the cases in which fibrin glue was applied in facial surgery in Gaziosmanpaşa Hospital, Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Clinic were retropectively scanned and 15 patients were identified and the results of these patients were evaluated. No complications were found in the follow- up of these patients.