Skar tedavisinde nanofat graft kullanımı
USE of nanofat graft in scar treatment
- Tez No: 766580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DARİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Herhangi bir sebepten ötürü vücutta oluşan yara izleri (skarlar), hastalar için estetik bir problem oluşturmakta ve hastanın özgüvenini sarsarak sosyal hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Nanofat greft (NG), vücuttan yağ alma (liposuction) işlemiyle elde edilen yağ aspiratının, mekanik parçalanma ve filtrasyon işlemlerinden sonra, oldukça ince (27 gauge) iğnelerden geçebilecek sıvı forma getirilmiş halidir. Önceki çalışmalarda, nanofat greft üzerinde yapılan histolojik ve biyokimyasal analizler, nanofat greftin içerisindeki yağ hücrelerinin mekanik etki ile parçalanarak öldüğünü, fakat adipoz doku kökenli mezenkimal kök hücreler (AD-MKH) olarak isimlendirilen hücrelerin normal yağ aspiratlarına benzer sayı ve kalitede bulunduğunu ortaya koymuştur. NG klinik çalışmalarda yüzeysel kırışıklıkların azaltılması, göz altındaki renk değişikliklerinin ve yara izlerinin tedavisinde ve cilt kalitesinin artırılması amacıyla kullanılmıştır. Yaptığımız bu tez çalışmasında, NG'nin, yağ enjeksiyonu ile birlikte kullanımının skar tedavisindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. 2017-2022 yılları arasında Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Hastanesi Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi kliniğinde yüzünde veya vücudunda skar nedeni ile başvurup mikrofat ve nanofat greft ile tedavi edilen 20 hasta retrospektif olarak tarandi ve sonuçları değerlendirildi. Yara izi olan hastalarda deplase alan bulunması durumunda subkutan mikrofat enjeksiyon ve takiben bütün skar alanına intradermal olarak nanofat greft enjeksiyonu yapıldi. Hastalar tedaviden bir yıl sonra deri kalitesinde artış ve yara izinde düzelme açısından doktor ve hasta tarafından ayrı ayrı değerlendirildi. Hastaların takiplerinde komplikasyon saptanmadığı ve memnuniyetlerinin yüksek olduğu görüldü. Hasta memnuniyetinin doktor memnuniyetinden de yüksek olduğu ve bu yaş ve cinsiyet farkından bağımsız olduğu görüldü. Nanofat greft, otolog doku olduğundan inflamatuar yanıtı tetiklemeyen zengin kök hücre içeriğine ek olarak, kolay hazırlanması ve kolay kullanımı avantajları değerlendirildiğinde yara izi tedavisinde diğer yöntemlere ek olarak veya tek başına tercih edilebilecek güncel bir yöntemdir. Plastik Cerrahi pratiğinde bu yöntem henüz rutin uygulamaya geçmemiştir ancak her geçen gün bu konuda yapılan çalışmalar artmaktadır. Ancak yöntemin yara izleri üzerine etkisini daha iyi analiz edebilmek için kontrollü randomize çalışmaların yapılmasına da ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Scars on the body that occur for any reason, in addition to creating an aesthetic problem for patients, can also negatively affect social life by undermining self-confidence. Nanofat graft is a liquid form of the fat aspirate obtained by liposuction, which can be passed through very thin needles (27 gauge) after mechanical fragmentation and filtration. In the histological and biochemical examinations of the nanofat graft, it was determined that there were no living fat cells in the nanofat, the fat cells were broken down by mechanical effect, but the stem cells called ADSC (adipose tissue-derived stem cell) continued to exist in the same number and quality. It is used to remove wrinkles, treat under-eye bruises and improve skin quality in scar treatment. In this thesis, we aimed to investigate the effect of using nanofat graft in combination with fat injection in scar treatment. Between 2017 and 2022, 20 patients who applied to Yeni Yüzyıl University, Gaziosmanpaşa Hospital Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery clinic due to facial or body scarring and were treated with microfat and nanofat grafts were retrospectively scanned and their results were evaluated. In the scar patients, if there is a displaced area, subcutaneous microfat injection was performed, followed by intradermal nanofat graft injection into the entire scar area. The patients were evaluated by the doctor and the patient 1 year after the treatment in terms of improvement in skin quality and improvement in the scar. No complications were observed in the follow-up of the patients. Patient satisfaction with the application were even higher that surgeons own evaluation, which was found similar in all age groups and both sexes. Nanofat graft is an autologous tissue, does not trigger an inflammatory response, is a method that can be preferred alone or in addition to other methods in scar treatment considering its rich stem cell content, easy preparation and ease of use. In plastic surgery practice, this method has not been used routinely yet, but studies on this subject are increasing day by day. However, controlled randomized studies are needed to better analyze the effect on the scar.