Yapay zeka sistemlerinin birbiriyle etkileşimi ve etkileşim arayüzünün tasarlanması
Interaction of ai systems and design of interaction interface
  1. Tez No: 766660
  2. Yazar: VOLKAN ATASEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL GÜVENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tüm çalışmalar insan ve yapay zeka etkileşimi üzerine kurulmuştur. Bu çalışmada yapılan Yapay Zeka - Yapay Zeka arayüzünün geliştirilmesidir. Bunun için Jedi Langa isimli özel bir dil geliştirilmesi ve etkileşim için Yumak Arayüzünün geliştirilmesi çalışması yapılmıştır. Aynı zamanda Turing testinin yerine Volkan testi önerilmiştir. Turing testi insanın karşıdakinin Yapay Zeka olup olmadığını anlamaya çalışmaktadır. Volkan Testi ise karşısındakinin İnsan mı yoksa makine mi olduğunu anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
All studies are based on the interaction of Human and Artificial Intelligtence. The Artificial Intelligence - Artificial Intelligence interface is developed in this study. For this, a special language called Jedi Langa has been developed and the Yumak interface for interaction has been developed. At the same time, the Volcano test has been proposed istead of the Turing test. The Turing test tries to understand whether the other person is Artificial Intelligence. Volkan Testi, on the other hand, is traying to understand whether the other person is a human or a machine.