Kilis ili göletlerinin su kalitesinin veprokaryotik çeşitliliğinin belirlenmesi
Water quality of Kilis province lakes anddetermining prokaryotic diversity
  1. Tez No: 766723
  2. Yazar: SEVİL TOPLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AYSUN MERCİMEK TAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda, Kilis ili sınırlarındaki yüzeysel su örneklerinde bakteri çeşitliliğini değerlendirmek için filogenetik araştırma (16S rRNA genlerinin yeni nesil dizilimi) kullanılmıştır. Gene özgü kantitatif PZR (qPZR), plaka sayımı ve EMS kantifikasyon tekniklerini kullanarak Konak Göleti örneğindeki ortalama bakteri kirliliğinin Seve Barajı suyuna kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. İki farklı lokasyon için analitik sonuçlar su numunelerinin DSÖ yönergeleri (2008) ve Türkiye Kıtasal Yüzey Su Kaynakları Listesi Kalite Kriterleri (2016) tarafından önerilen sınırlar içindedir. Seve Barajı su numunesinde β-proteobacteria Methylophilus methylotrophus (%21,53), Polynucleobacter acidiphobus (%4,63)), Verrucomicrobia (Luteolibacter algae (%26,7), Luteolibacter gellanilyticus (%4.09)), Caynobacteria (Cyanobium gracile (%7.36)) ve Bacteroidetes (Sediminibacterium goheungense (%5.54)), Algoriphagus aquatilis (%8.72)) baskın filumlardır. Konak Göleti'nde ise Cyanobacteria (Cyanobium gracile (%34,31)) ve alfa/beta proteobacteria (Polynucleobacter acidiphobus (%15,48), Zhizhongheella caldifontis (%4,18), Polynucleobacter difficilis (%2,93) ve Herbaspirillum rhizosphaerae (%2,09)) baskındır. Kilis yüseysel sularındaki su kalitesinin indikatör mikroorganizmaları ve fizikokimyasal potansiyelinin nicel olarak değerlendirildiği çalışmamız filogenetik çeşitlilik hakkında kapsamlı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was employed phylogenetic investigation (next-generation sequencing of 16S rRNA genes) to assess the diversity of the bacterial community in surface water in Kilis, Turkey. The average bacterial populations in the Konak Pond sample were determined to be higher by using gene-specific quantitative PCR (qPCR), plate count, and MPN quantification techniques, compared to the Seve Dam water. For two different locations, analytical results revealed that water samples were within the permissible limits suggested by WHO guidelines (2008) and Quality Criteria of Continental Surface Water Resources of Turkey (2016). β-proteobacteria (Methylophilus methylotrophus (21.53%), Polynucleobacter acidiphobus (4.63%)), Verrucomicrobia (Luteolibacter algae (26.7%), Luteolibacter gellanilyticus (4.09%)), Caynobacteria (Cyanobium gracile (7.36%)) and Bacteroidetes (Sediminibacterium goheungense (5.54%), Algoriphagus aquatilis (8.72%)) are dominated phylum. On the other hand, Cyanobacteria (Cyanobium gracile (34.31%)) and alfa/beta proteobacteria (Polynucleobacter acidiphobus (15.48%), Zhizhongheella caldifontis (4.18%), Polynucleobacter difficilis (2.93%) and Herbaspirillum rhizosphaerae (2.09%)) dominated the Konak Pond sample. Our study assessed as quantitatively indicator microorganisms and physicochemical potential of water quality in Kilis surface waters, provides comprehensive information about phylogenetic diversity.