Soğuk Savaş sonrası dönemde iş birliği ve çatışma bağlamında Türkiye ve Rusya ilişkilerinin analizi
Analysis of Turkey and Russia relations in the context of cooperation and conflict axex in the post-Cold War era
  1. Tez No: 766778
  2. Yazar: BUSE TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin iş birliği ve çatışma üzerinden ele alınarak Türk dış politikası açısından konjonktürel veya yapısal bir değişimin olup olmadığı incelemektir. Türkiye ve Rusya arasındaki münasebetler uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Soğuk Savaş'ın son bulmasıyla birlikte ikili ilişkilerde yeni bir dönem başlamıştır. Bu sayede yeni iş birliği imkân ve perspektifleri oluşmuştur. Bilhassa, enerji, turizm, ticaret gibi alanlarda canlanma görülmüş ve iki devlete de kazanç sağlayan münasebetler geliştirilmiştir. İş birliğinin yanı sıra iki ülke arasında belli noktalarda yaşanan kırılmalar Türkiye ve Rusya'yı karşı karşıya getirmiştir. Suriye krizi bağlamında yaşanan askeri hareketlilik, uçak krizi, Büyükelçi suikastı gibi olaylar ikili ilişkileri ciddi bir sınamaya maruz bırakmıştır. 2016 yılından itibaren Türkiye-Rusya ilişkileri, Türkiye'nin iç ve dış tehdit algısındaki değişimler, Suriye savaşı, Rus dış politikası ve enerji alanında Türkiye'nin değişen rolü ve önemi ile Türkiye'nin ihracat ve turizm politikalarının şekillendirdiği yeni bir döneme girmiştir. Enerji, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin en mühim unsurlarından birini teşkil etmektedir. Rusya, enerji konusunda Türkiye'nin en büyük ortaklarından biridir. Akkuyu Nükleer Santral Projesi ve TürkAkım projeleri gibi yeni ve kilometre taşı niteliğindeki projeler ikili ilişkileri yeni bir aşamaya taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether there is a conjuntural or a structural change in terms of Turkish foreign policy regarding the cooperation and conflict in relations between Turkey and Russia. Turkey-Russia relations has a long historical backround. With the end of the Cold War, a new era has begun in bilateral relations. In this way, new cooperation opportunities and perspectives have emerged. In particular, there has been a revival in areas such as energy, tourism and trade, and the number of dialogues between the two countries has increased. In addition to the cooperation, the ruptures between the two countries at certain points brought Turkey and Russia dissenting. Developments such as military mobilization, jet crisis, ambassador assassination in the context of the Syrian crisis have put a strain on the bilateral relations in the past. Starting from 2016, Turkey-Russia relations have entered a new period shaped by Turkey's export and tourism policies, with the changes in Turkey's perception of internal and external threats, the Syrian war, Russian foreign policy and Turkey's changing role and importance in the field of energy. Energy constitutes one of the most important elements of relations between Turkey and Russia. Russia is one of the biggest energy partners for Turkey. The new and milestone projects such as Akkuyu Nuclear Power Plant Project and TurkStream projects have brought bilateral relations into a new path.